Leto na Slovensku: Chaty v najnavštevovanejších destináciách sú už vypredané

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Odborníci radia, aby si ľudia ubytovanie objednali čo najskôr.

O dovolenku na Slovensku zatiaľ veľký záujem nie je. Hotely, penzióny ani priváty nie sú plné ani z polovice, napriek tomu možno už nezoženiete ubytovanie podľa vašich predstáv. Mnohé chaty v najnavštevovanejších destináciách už teraz hlásia, že sú vypredané.

Letné prázdniny sa začínajú o tri týždne a Slováci sa pomaly začínajú prebúdzať a vyberať si miesta, kde strávia dovolenku. Záujem o pobyty na domácej pôde však pomerne prekvapivo nie je taký veľký, ako by sa čakalo.

Prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák tvrdí, že zatiaľ to nevyzerá tak dobre, ako minulý rok v rovnakom období a tie rezervácie pribúdajú pomalšie. Napríklad na Liptove sú ubytovacie zariadenia momentálne vyťažené na 30 percent, niektoré zariadenia majú aj lepšie čísla, vypredané sú na polovicu.

Mnohí si nerobia plány dopredu

Väčšej vyťaženosti bráni jednak chuť ísť konečne opäť k moru, nejasné podmienky pre zahraničných návštevníkov, ale aj opatrnosť našincov.

Keďže pandémia stále nie je úplne pod kontrolou, mnohí si nerobia plány veľmi dopredu. Odborníci očakávajú, že rozhodnutia vyraziť do prírody budú tento rok skôr impulzívne.

Zdroj: kovop58/shutterstock.com

„Máme trošku obavu, že o niektoré vychytené termíny, najmä v auguste, bude krátko pred nástupom záujem a nebude možné všetkých uspokojiť, takže všetkým odporúčame, aby to riešili čo najskôr,“ konštatoval Harbuľák.

Voľných kapacít je zatiaľ dosť

Podľa Kataríny Šerafínovej z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Liptov sa v predpandemickom období stávalo, že si ľudia rezervovali ubytovanie dva až tri mesiace dopredu, teraz rovno prídu na recepciu a ubytujú sa.


Voľných kapacít je zatiaľ dosť, najmä v hoteloch. Existuje však aj výnimka. Ak by ste chceli ísť s rodinou na chatu, v obľúbenejších lokalitách máte problém už teraz. Rezervačné portály totiž pri mnohých chatách ukazujú plnú obsadenosť na celé leto.

Tí, ktorí otáľali, sa teda zrejme budú musieť poobzerať po neopozeraných, prípadne menej atraktívnych lokalitách. Alebo môžu obvolať chaty, ktoré už sú plné, a dúfať, že sa im niečo uvoľnilo.

Viac sa dozviete z reportáže Martina Petra.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prázdniny

Dôležité udalosti