Nielen policajti proti policajtom, sporia sa aj prokurátori

Krajský prokurátor Rastislav Remeta a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
Zdroj: koláž TV Markíza

Posielajú si odkazy o záťahu inšpekcie u elitných vyšetrovateľov.

Po akcii inšpekcie, ktorá odňala elitným vyšetrovateľom viacero spisov, je stále viac otázok ako odpovedí. Prokurátori sa nevedia dohodnúť ani na tom, koľko spisov a v akých kauzách prešlo od jednej zložky do druhej. Medzitým politici využívajú situáciu a hovoria o rozklade v bezpečnostných zložkách.

Štvrtková (10. 6.) akcia inšpekcie nechala v pomykove laickú verejnosť, ale aj zainteresovaných prokurátorov. Zatiaľ čo sa v budove inšpekcie ministerstva vnútra kopíruje o sto šesť, krajský prokurátor Rastislav Remeta sa s tým špeciálnym, Danielom Lipšicom, nevedia dohodnúť ani na základných informáciách.

Remeta tvrdí, že podľa informácií od dozorového prokurátora bolo zaistených šesť vyšetrovacích spisov v priebehu štvrtka. Lipšic zase povedal, že by malo by ísť o 14 trestných vecí.

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Podľa prvotných informácií sa mala medzi nimi nachádzať aj korupčná kauza bývalého šéfa tajných Vladimíra Pčolinského. Túto informáciu má aj Lipšic, ale Remata zase opačnú. „V jednej trestnej veci týkajúcej sa obvineného Pčolinského NAKA odmietla úplne vydať koncept resp. originál vyšetrovacieho spisu,“ povedal nám.

Čo však vieme určite, je, že sa na inšpekcii kopíruje spis v kauze Očistec. V tej je obvinených viacero prominentov vrátane Tibora Gašpara, Petra Hraška či Dušana Kováčika. Spis má desiatky tisíc strán.

Niektoré zo spisov inšpekcia už vrátila NAKA. Špeciálny prokurátor sa však pýta, prečo potrebovali originály. Lipšic konštatoval, že odňať živé originály spisov je precedens, ktorý na Slovensku nemá obdobu. Podľa Remetu práve u týchto sa vyhotovujú v súčasnosti kópie.

Špeciálny prokurátor verí, že obvinení sa vďaka tomu, čo sa stalo, nedostanú z väzby. „V prípade, že napríklad dnes, teraz alebo pred niekoľkými minútami hodinou dôjde návrh alebo žiadosť o prepustenie z väzby, my musíme konať. My však nemáme spis. My nemáme ako konať,“ oznámil Lipšic.

Akcia, počas ktorej inšpekcia zobrala z NAKA spisy, súvisí s vyšetrovaním podozrenia o nezákonných praktikách pri vyšetrovaní najväčších káuz. SIS a niektorí politici hovoria o manipulovaní so svedeckými výpoveďami.

Viac zisťoval reportér Adel Ghannam.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Úrad inšpekčnej služby

Dôležité udalosti