Bruselu sa nepáči, že slovenské cestovky nevracali ľuďom peniaze za zrušené zájazdy

Ilustračná snímka.
Zdroj: Grigvovan/shutterstock.com

Euroúradníci sa preto rozhodli zažalovať Slovensko.

Brusel žaluje Slovensko. Euroúradníkom sa nepáči, že cestovné kancelárie nepreplácali ľuďom zrušené zájazdy počas pandémie hneď. Tie sa bránili, že pre zlú sezónu by vyplatiť všetkých nezvládli. Tým, ktorí si zájazd objednali a nešli naň, sľubujú peniaze najneskôr po letnej sezóne.

Pre pandémiu koronavírusu sa zrušili viaceré dovolenkové zájazdy. Mnohí ale na vrátenie peňazí doteraz čakajú. Európska komisia chce preto žalovať Slovensko na Súdnom dvore.

„Dôvodom tohto kroku je to, že slovenská legislatíva, ktorá sa týka odškodňovania zrušených balíkov dovoleniek nie je v súlade s právom EU. A táto legislatíva bola prijatá v minulom roku, EK niekoľkokrát vyzvala Slovensko, aby učinilo nápravu," hovorí Ingrid Ludvíková, ktorá zastupuje EK na Slovensku

V praxi to malo fungovať tak, že ak bol zájazd zrušený, ľudia si mohli vybrať buď náhradný balík od rovnakej spoločnosti alebo vrátenie peňazí. Tie im mali podľa európskej smernice vyplatiť cestovné kancelárie do 14 dní od ukončenia zmluvy. Slovensko ale prijalo zákon, ktorý umožnil cestovným kanceláriám odložiť si túto povinnosť dovtedy, kým bude situácia na cestovanie priaznivejšia.

„Keďže týchto klientov, ktorým cestovné kancelárie nemohli poskytnúť služby bolo veľké množstvo, tak cestovné kancelárie nemohli týmto klientom vrátiť peniaze, pretože si splnili svoju povinnosť a všetky prostriedky klientov uhradili na účty svojich dodávateľov služieb, hotelov a dopravných spoločností," bráni sa Roman Berkes z Asociácie censtovných kancelárií.

Podľa Komisie ale Slovensko sľubovalo nápravu legislatívy od marca, s účinnosťou najneskôr v máji, čo sa nestalo. V súvislosti s porušením smernice začala minulý rok Komisia konania voči ďalším deviatim krajinám, ako Česko, Poľsko, Chorvátsko či Grécko. Ostatné krajiny poskytli v tom čase organizátorom zájazdov úvery, a tí tak dokázali klientom vrátiť peniaze hneď.

Komisia môže ešte konanie voči Slovensku stiahnuť. Podobne reagovala už pri viacerých krajinách, ktoré napokon podmienky upravili a klientom peniaze vrátili.

Viac v reportáži

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRUSEL/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Brusel

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.