V kauze vraždy Jána Kuciaka sa objavil nový dôkaz. Týka sa šifrovanej reči

Šifry ako dôkaz.
Šifry ako dôkaz. Zdroj: TV Markíza (koláž)

Rodiny zavraždených snúbencov veria, že dôkaz pri rozhodovaní zaváži.

V kauze vraždy Jána Kuciaka sa objavil nový dôkaz. V znaleckom posudku odborníci analyzujú, ako mal Marian Kočner a Alena Zsuzsová šifrovať svoju komunikáciu v Threeme. Analýza tak oponuje tomu, čo tvrdí Špecializovaný trestný súd. Rodiny zavraždených snúbencov veria, že dôkaz pri rozhodovaní zaváži.

Prvostupňový súd vlani skonštatoval, že v prípade vraždy Jána Kuciaka majú o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej zásadné pochybnosti. Nechceli spraviť justičný omyl a tak ich oslobodili spod obžaloby.

V písomnom odôvodnení rozsudku sa objavil aj názor senátu na komunikáciu medzi obžalovanými z aplikácie Threema. Prokurátor a právni zástupcovia rodičov zavraždených sú presvedčení, že si písali v šifrách. Súd to ale videl inak.

„V otázke viny či neviny nemožno účelovo vykladať komunikáciu, ktorá nemá doslovný gramatický význam, v neprospech obvineného. Preto správy o snehu, zuboch, svrabe a emotikonoch... súd nemohol exaktne vykladať z pohľadu viny či neviny a vyhodnotiť ich v neprospech obžalovaných," vyhlásila vtedy predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Prokurátor teraz Najvyššiemu súdu predložil nový dôkaz. Podľa právneho zástupcu Zlatice Kušnírovej tento posudok vypracovali pôvodne do inej trestnej veci. Analýzu správ spravili na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Podľa nich sa Marian Kočner a Alena Zsuzsová mali snažiť správy kódovať tak, aby zahmlili skutočný význam.

Písali si o trhaní zubov či snehu. Ten mal byť prekážkou pri vražde snúbencov. Poslali si aj správu o veľkej sume peňazí. Práve 50-tisíc eur mal údajne Kočner zaplatiť za likvidáciu Jána Kuciaka.

„Pre nás by bolo najvýhodnejšie, keby sa celá vec vrátila ŠTS s tým, že sa nebude meniť senát, lebo to by bol zase nekonečný príbeh," želá si Jozef Kuciak, otec zavraždeného novinára

O osude Mariana Kočnera, Aleny Zsuzsovej a Tomáša Szabóa rozhodne senát Najvyššieho súdu už v utorok. Do pojednávacej miestnosti pustia len akreditovaných novinárov z to zo 40 redakcií z celého sveta. Zastúpenie tu bude mať okrem Slovenska, Česko, Nemecko, Francúzsko či Poľsko.

Viac v reportáži

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti