Smart hodinky či šifrované správy v Threeme. Prokurátor predložil súdu nové dôkazy v prípade vraždy

Alpská lyžiarka Kristin Lysdahlová v slalome vo Flachau.
Zdroj: TASR

Podľa prokurátora majú podporovať obžalobu.

Najvyšší súd rozhoduje o odvolaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Špecializovaný trestný súd oslobodil obžalovaných Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú, ktorí si podľa obžaloby údajne objednali likvidáciu mladého novinára. Tomáša Szabóa odsúdil súd na 25 rokov za spoluúčasť na vražde.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry predložil súdu nové dôkazy, ktoré majú podporiť obžalobu Kočnera a Zsuzsovej.

Hodinky namerali vysoký tep

Prvým z nich sú Zsuzsovej inteligentné hodinky. Po vykonaní vraždy si podľa obžaloby mala o skutku písať s Kočnerom a správu si mala vymeniť aj so Zoltánom Andruskóom. V tom čase mali hodinky namerať mimoriadne vysoký tep až 161 úderov za minútu. Nikdy pred tým ani potom taký vysoký pulz nenamerali. Podľa obžaloby to mala byť telesná reakcia Zsuzsovej na informáciu, že sa vražda vykonala. Zsuzsovej advokát Štefan Neszméry argumentuje, že hodinky používala Zsuzsovej dcéra.

Prokurátor tiež súdu predložil nové dáta o tom, že bezprostredne po vražde obžalovaní Kočner a Zsuzsová častejšie navštevovali spravodajské portály, a to aj v čase, keď Slovensko ešte netušilo, že vo Veľkej Mači došlo k dvojnásobnej vražde. Polícia telá našla až po štyroch dňoch.

Nová analýza Threemy

Novým dôkazom je aj analýza správ z Threemy medzi Kočnerom a Zsuzsovou. V znaleckom posudku odborníci analyzujú, ako mali Kočner a Zsuzsová šifrovať svoju komunikáciu. Analýza tak oponuje tomu, čo tvrdí špecializovaný trestný súd, ktorý vyhlásil, že v otázke viny či neviny nemožno účelovo vykladať komunikáciu, ktorá nemá doslovný gramatický význam, v neprospech obvineného. Inak povedané, špecializovaný trestný súd emotikony, ktoré si posielali, nevyhodnotil ako šifrovanú komunikáciu o vražde.

Prokurátor teraz najvyššiemu súdu predložil analýzu, ktorú spravili na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave k inému prípadu. Podľa nich sa Kočner a Zsuzsová údajne snažili správy kódovať tak, aby zahmlili skutočný význam.

Písali si o trhaní zubov či snehu. Ten mal byť prekážkou pri vražde snúbencov. Poslali si aj správu o veľkej sume peňazí. Práve 50-tisíc eur údajne Kočner zaplatil za likvidáciu Jána Kuciaka.

Vyhlásenie rozhodnutia najvyššieho súdu vám prinesieme naživo a sledovať môžete aj Mimoriadne televízne noviny o 10.05, 12.20, 13.25 a 15.45 hod. Téme sa budeme venovať aj v relácii Na telo plus o 14.00 h na tvnoviny.sk.

BRATISLAVA/kk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti