Krv je pre život a jeho záchranu nevyhnutná. Nemocnice vyzývajú na jej darovanie hlavne v lete

Krv je pre život a jeho záchranu nevyhnutná.
Zdroj: TV Markíza

Pre mnohých pacientov znamená darovanie krvi ďalší deň nažive.

Niektorí pri pohľade na ňu odpadávajú, no sú medzi nami aj takí, ktorí ňou zachraňujú životy. Dnes (14. júna) majú svoj deň darcovia krvi. Je ich síce dosť, no stále málo na to, aby zachránili všetkých, ktorí to potrebujú.

Pani Alžbeta má ojedinelú chorobu a za posledné štyri roky dostala krv už vyše 200-krát. „Celé sa to začalo tak, že manžela mali operovať a bolo potrebné darovať krv. Tak ja som v podstate išla darovať krv a pri tom mi zistili, že mám problémy s krvou a potom som už ani nemohla darovať. Keby som nedostala krv, tak zomriem,“ hovorí pacientka Alžbeta Hegedúšová.

Jej kostná dreň totiž neprodukuje červené krvinky, a tak každých jedenásť dní potrebuje dostať pol až jeden liter novej krvi. Len vďaka tomu žije.

Pár kilometrov od pani Hegedúšovej býva aj jej menovkyňa pani Ľudmila Hegedúšová. Možno neraz pomohla aj pani Alžbete. Zlatú tekutinu darovala vyše 60-krát a doma už má aj diamantovú plaketu. „Som veľmi rada, že sa mi podarilo dosiahnuť taký veľký počet. U žien je to dosť raritné. Mám veľmi dobrý pocit z toho, že som niekomu mohla pomôcť,“ hovorí darkyňa krvi Ľudmila Hegedúšová.

Nemocnice potrebujú darcov najmä v lete, keď je zvýšený počet úrazov. Na operačných sálach je krv nevyhnutnou súčasťou a pre pacientov, ako je pani Alžbeta, znamená ďalší deň.

Viac sa o nevyhnutnom darovaní krvi dozviete z reportáže Michaely Bendíkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Darcovia

Dôležité udalosti