Domáce

Po odvete Ruska sa ocitlo v ohrození päť slovenských mliekarní

mliekonr4.jpg

Ruskú odvetu si odnesú na vlastnej koži. Putinove sankcie neobídu ani slovenských podnikateľov. Niektoré firmy, ktoré do Ruska vyvážali potraviny už pomaly zatvárajú výrobné linky.

Ruské sankcie už pociťujú prvé slovenské firmy. Do Ruska vyvážalo deväť potravinárskych podnikov. Sú medzi nimi aj veľké spoločnosti ako Tauris, Rajo, alebo Mecom. Ako prví si sankcie odniesli mliekari. Plne naložené kamióny im už niekoľko hodín stoja v areáloch firiem. "Z ekonomického hľadiska to na tie mliekarne určite dopad mať bude," tvrdia z mliekarenského zväzu.Podľa najnovších informácií je v ohrození až päť slovenských mliekarní. "Viem už aj o takých, nie slovenských, ale českých, ktorým naozaj na hranici zastavili kamióny," tvrdí zdroj zo zväzu. Tie si teraz budú musieť namiesto Ruska nájsť novú náhradu. O prepúšťaní zatiaľ nechce nikto hovoriť. Zákaz dovozu do Ruska by mal trvať presne jeden rok. Potravinári sú zatiaľ pri rátaní škôd opatrní.

Tretinu vyvážaného tovaru dodával na Ruské trhy aj humenský mäsokombinát. Až 80% bôčikov pripravovali pre Rusov na tejto výrobnej linke. Dnes tu spracovávajú zvyšných 20% už len pre domáce trhy. Ruské sankcie pocítili aj zamestnanci. "Pracovali sme na nej na zmeny, ale odkedy to zrušili robíme týždeň ráno, týždeň popoludní," hovorí zamestnankyňa Mecom, a.s. Humenné.

Zastaviť museli aj úplne novú baliacu linku. Kúpili ju len nedávno a balili na nej všetko, čo smerovalo do Ruska. "V prípade 100% uzatvorenia ruského trhu pre výrobcov z Európskej únie, budeme nútení hľadať nové trhy," hovorí Ladislav Čechovič, obchodný riaditeľ Mecom group.

Michalovská sladovňa dodáva slad na ruské trhy už desať rokov. Obávajú sa tu, že sankcie by ich mohli o východné trhy pripraviť. "Čo bude ďalej, to dneska nikto nevie," hovorí Milan Lapišák, generálny riaditeľ Sladovňa, a.s.. Na dvore im stoja vagóny plné sladu. S jeho vývozom zatiaľ váhajú. Doposiaľ Rusom ročne dodávali okolo 5 000 ton. "Teraz kto nám povie, čo máme robiť, nevrátia nám ich z ruskej hranice?" pýta sa Lapišák.

Menej kamiónov smerujúcich na východ je aj na ukrajinsko slovenskej hranici. Či to súvisí s ruskými sankciami sa dozvieme až po skončení dovolenkového obdobia. V lete je tu kamiónov menej každoročne.


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.