Nedostatočne ste sa vyspali? Pozreli sme sa, či kofeín naozaj dokáže nahradiť spánok

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/sebra

V niektorých prípadoch skutočne pomohol, nie však vo všetkých aspektoch.

Už od nepamäti si ľudia spájajú kávu s únavou, prebudením, ránom, povzbudením a energiou. Jednoducho ste unavený, uvaríte si kávu, nestíhate si oddýchnuť, dáte si kávu, čaká vás náročný deň a čo? Dáte si kávu. Zamysleli ste sa niekedy, prečo je to tak a či je to účinné?

Ako to už býva zvykom, pozreli sa na to odborníci, ktorí sa pustili do štúdie Trusted Source, ktorú publikovali v časopise Journal of Experimental Psychology. Jej cieľ bol jasný, zistiť, či káva naozaj pomáha po nedostatočnom spánku. Účastníkov preto podrobili spánkovej deprivácii (nedostatočné uspokojovanie fyzických či psychických potrieb) a následne od nich vyžadovali sériu úloh a testov v konkrétnom poradí bez preskakovania alebo opakovania akýchkoľvek krokov.

Vedci zistili, že kofeín v niektorých prípadoch skutočne pomohol. „Zistili sme, že spánková deprivácia zhoršuje výkon a kofeín im naozaj pomohol úspešne dosiahnuť úlohu,“ uviedla Kimberly Fenn, docentka na katedre psychológie na Michiganskej štátnej univerzite. „Na výkonnosť väčšiny účastníkov to však malo iba malý vplyv,“ dodala.

Prečítajte si aj: Nezvyknete raňajkovať? Toto sú dôvody, pre ktoré pravdepodobne ráno nepociťujete hlad

Čo tým chcela povedať? Je to jednoduché, kofeín vám pomôže zostať bdelý, ale pravdepodobne nezlepší váš výkon. „Vďaka kofeínu ste bdelý a venujete sa danej úlohe, ale nepomôže vám predísť chybám. Zamerali sme sa preto aj na procedurálne chyby, ktoré môžu byť dosť nebezpečné. Napríklad veľa lekárov musí pracovať celú noc,“ prezradila Fenn v rozhovore pre portál healthline.com.

Práve preto zdôraznila, ktoré činnosti nie sú vhodné po nedostatočnom spánku. „Mali by ste sa zamerať na úlohy bez následkov. Vyvarujte sa šoférovaniu, obsluhe ťažkých strojov či vykonávaniu úloh, pri ktorých môže byť chyba významná,“ upozorňuje.

Výhody spánku

Štúdia bola vedená nasledovne, jej účastníci spali buď normálne doma alebo bdeli v laboratóriu. Potom skonzumovali buď placebo alebo 200 miligramov kofeínu, čo zodpovedá množstvu v jednej až dvoch šálkach kávy.

Ich zistenia potvrdili teóriu, že nedostatok spánku zhoršuje takzvanú bdelú pozornosť, čo narúša dokončenie kognitívnych úloh, ktoré si vyžadujú pozornosť. „Kofeín vám pomôže prekonať útlm, ale nie je to náhrada dobrého odpočinku,“ povedal Anthony Puopolo, hlavný lekár telemedicínskej spoločnosti RexMD.


„Dôležitosť primeraného spánku je obzvlášť závažná pre jednotlivcov vo vysoko funkčnom prostredí, ktorí musia často pracovať dlho: lekári a vodiči nákladných vozidiel. Stabilná rovnováha medzi pracovným a súkromným životom môže vytvoriť lepšie a bezpečnejšie výsledky pre všetkých. Musíte pochopiť potreby svojho tela a pokúsiť sa čo najviac odpočívať,“ vraví.

Paul Serra, spoluzakladateľ spoločnosti Sleepline, tvrdí, že hoci kofeín blokuje adenozín, dobrý spánok ponúka oveľa viac výhod. „Počas hlbokého spánku sa obnovujú tkanivá v tele, váš mozog sa dáva do pokojného režimu, ukladajú a konsolidujú sa vám spomienky. Káva a energetické nápoje nikdy nemôžu tieto procesy nahradiť,“ vysvetľuje Serra.

Kofeín akoby zakrýval pocit ospalosti. Mozog nie je vďaka nemu odpočinutejší, takže stále neumožňuje kávičkárom fungovať tak dobre, ako by fungoval po spánku. „Opäť zdôrazňujem, že kofeín je stimulantom centrálneho nervového systému, takže zvyšuje bdelosť a energiu. To znamená, že môže zlepšiť motiváciu pri niektorých úlohách zameraných na pozornosť a môže znížiť reakčný čas alebo čas potrebný na reakciu na podnet,“ dodáva Fenn. Príliš veľa kofeínu môže dokonca narušiť spánok.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti