Prečítajte si reakcie po zrušení neviny Kočnera a Zsuzsovej v kauze vraždy Jána a Martiny

Marian Kočner s právnym zástupcom Marekom Parom.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Rozhodnutie Najvyššieho súdu rezonuje aj v parlamente.

Najvyšší súd zrušil oslobodzujúci rozsudok nad Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou. Kauza vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa tak v prípade týchto dvoch obžalovaných vracia späť na Špecializovaný súd. Naopak, členovi vražedného komanda Tomášovi Szabóovi potvrdil 25-ročný trest a putuje za mreže.

V Televíznych novinách sme vám priniesli prvé reakcie po rozsudku. Vo vysielaní bol s nami aj šéf Aktualít Peter Bárdy. Pre kolegov aj pre rodinu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bolo čakanie na verdikt Najvyššieho súdu veľmi náročné. Viac si pozrite vo videu.


Rozsudok v prípade vraždy Jána Kuciaka rezonuje aj v parlamente. Redaktor René Medzihradský bol na mieste a má pre vás viac informácií.


Prezidentka Zuzana Čaputová

Najvyšší súd SR urobil utorkovým rozhodnutím v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej veľmi dôležitý krok pre obnovenie dôvery v justíciu. Myslí si to prezidentka SR Zuzana Čaputová.

„Trápenie rodičov a blízkych Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa po dnešnom rozhodnutí Najvyššieho súdu nekončí, ale sú zase o krok bližšie k spravodlivosti. Predchádzajúci oslobodzujúci rozsudok pre Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú bol dnes zrušený a prípad sa vracia na Špecializovaný trestný súd,“ poznamenala hlava štátu.

„Aj od vyšetrenia ich vraždy a potrestania všetkých jej vinníkov sa preto dnes odvíja dôvera verejnosti v štát a jeho inštitúcie. Najvyšší súd pre obnovenie dôvery v justíciu dnes urobil veľmi dôležitý krok,“ doplnila prezidentka.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková

Ministerka podčiarkla, že finálny rozsudok bude musieť byť odôvodnený tak, aby mu aj verejnosť rozumela a uverila mu.

„Je dôležité, aby sme na konci dňa všetci uverili, aj odborná a celá verejnosť, že je to rozhodnutie spravodlivé a že rozumieme, prečo tak súd rozhodol. To je podľa mňa kľúčové,“ povedala ministerka.

Hnutie OĽANO

Hnutie OĽANO verí, že rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR znamená zásadný krok k spravodlivej trestnoprávnej koncovke prípadu. Podľa hnutia to prináša nádej, že pravdepodobní objednávatelia vraždy neuniknú pred spravodlivosťou.

„Toto rozhodnutie je o to dôležitejšie, že v súčasnosti sledujeme snahu zvrátiť nastolenie spravodlivosti cez spochybňovanie práce polície, prokuratúry či súdnictva a dnešok tak pomôže k navráteniu dôvery občanov v spravodlivosť a právny štát,“ uviedol v stanovisku hnutia predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO). „Aj v tento dôležitý deň sme myšlienkami pri pozostalých Jána a Martiny a dúfame v skoré potrestanie všetkých vinníkov tejto veľkej tragédie,“ dodal šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš.

Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini

Je dôležité, aby po definitívnom verdikte súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka nezostali žiadne pochybnosti. Vyhlásil to líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini v reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR. „Hlas-sociálna demokracia berie na vedomie, že Najvyšší súd vyslovil iný právny názor ako Špecializovaný trestný súd. Budeme pozorne sledovať vývoj tohto prípadu až do jeho úplného záveru. Je nevyhnutné, aby v tejto spoločensky mimoriadne citlivej kauze neostali po definitívnom verdikte súdu žiadne pochybnosti,“ skonštatoval v stanovisku strany Pellegrini.

Kuciakovci a Zlatica Kušnírová

Rodiny zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vnímajú utorkové rozhodnutie Najvyššieho súdu ako víťazstvo spravodlivosti na Slovensku. S rozhodnutím sú spokojní. Veria, že Špecializovaný trestný súd (ŠTS) rozhodne vo veci spravodlivo.

„Nakoniec som rada, že spravodlivosť zvíťazila. Je to taký prvý výkrik do tmy pre spravodlivosť na Slovensku. Nielen pre naše dve deti, ale aj pre budúce generácie i pre novinárov, aby sa nebáli písať,“ skonštatovala matka zavraždenej Zlatica Kušnírová. Zároveň uviedla, že je odhodlaná bojovať ďalej a verí, že ŠTS „rozhodne lepšie“.

Jozef Kuciak, otec zavraždeného novinára, vníma rozhodnutie NS SR ako zadosťučinenie. „Konečne spravodlivosť zvíťazila. Verím, že to zdarne dokončíme pred ŠTS,“ skonštatoval. Dúfa, že budúce rozhodnutie špecializovaného súdu bude spravodlivejšie. „Ja by som to už nezvládol, keby sa to malo všetko začať od začiatku,“ povedal.

Prokurátor Michal Šúrek

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek je spokojný, že odvolanie na Najvyššom súde (NS) SR dopadlo v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice úspešne. Zároveň rešpektuje všetky výroky týkajúce sa rozhodnutia a tiež to, že odvolávací súd nevyhovel jeho požiadavke prideliť spis inému senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS).

„Odvolací súd uznal naše argumenty v odvolávacom konaní, ale bude potrebné si počkať na písomné vyjadrenie rozsudku, keďže NS avizoval, že sa vyjadrí k tomu, čo bude v danej veci potrebné vykonať,“ povedal Šúrek. Pripomenul, že po vrátení rozsudku na ŠTS budú vo veci vraždy vykonávané ďalšie dôkazy a až potom bude možné prísť k objektívnym záverom.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Najvyšší súd

Dôležité udalosti