VIDEO: Buď ma dajú dole oni, alebo sa dám dole ja. Toto mal povedať Lučanský Mikulcovi

Na snímke zľava minister vnútra Roman Mikulec a Milan Lučanský (júl 2020)
Na snímke zľava minister vnútra Roman Mikulec a Milan Lučanský (júl 2020) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Minister vnútra to povedal na mimoriadnej schôdzi, ktorá sa venuje jeho odvolávaniu.

Od utorka prebieha mimoriadna schôdza, ktorá sa venuje návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca. Opozícia mu chce vysloviť nedôveru pre možné podozrenia o manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz istou skupinou v rámci silových zložiek.

V odôvodnení návrhu predkladatelia píšu o vyhľadávaní spolupracujúcich osôb v prebiehajúcich trestných konaniach s cieľom ich oslovovania na ďalšiu spoluprácu. Spočívať má v podávaní účelových, tzv. univerzálnych výpovedí proti vopred vytypovaným osobám v úmysle privodiť ich trestné stíhanie.

Okrem tejto témy sa politici navzájom obviňujú aj z iných vecí. Na pretras prišlo aj úmrtie bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Opozícia koalícii vyčíta, že môže za jeho smrť.

„Ja som sa s generálom Lučanským rozprával hodiny. Ja som sa s ním dohodol o tom, že pán generál Lučanský odíde a odišiel veľmi korektne, my sme sa veľmi korektne rozprávali, dostal dokonca medailu, keď odchádzal. Neviete o tom absolútne nič. Ani jeden, ktorý tu rozprávate o generálovi Lučanskom neviete o ňom absolútne nič,“ povedal vo svojej reči Mikulec a pokračoval:

„Pán generál Lučanský bol obvinený zo závažných trestných činov brania úplatku a korupcie. Ale ja vám poviem jednu vec a to som povedal aj vo výbore pre obranu a bezpečnosť a poviem to pokojne aj tu, keďže absolútne zneužívate túto vec. Keď pán generál Lučanský odchádzal, tak mi do očí v mojej kancelárii povedal, že ‚čo si myslíte, pán minister, že čo sa stane, keď ja odídem?‘ Ja som mu povedal, že neviem, čo sa stane. A on mi odpovedal: ‚pán minister, buď ma dajú dole oni, alebo sa dám dole ja.‘“


Milan Lučanský ohlásil 30. júna 2020, že odstupuje z funkcie policajného prezidenta. Požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru k 31. augustu 2020. Minister vnútra Roman Mikulec jeho žiadosť prijal.

Národná kriminálna agentúra ho zadržala 3. decembra 2020. Lučanského obvinili v rámci akcie Judáš a vzali ho do väzby. Dvadsiateho deviateho decembra spáchal samovraždu, čo potvrdila aj komisia, ktorú ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zriadila, aby celý prípad prešetrila.

BRATISLAVA/mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti