Sloboda aj pri kúpaní sa: Nepotrebujete rúško pri bazéne, ale ani pri jazere

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Opatrenia začínajú platiť od štvrtka.

Hygienici od štvrtka (17. 6.) zrušili vo všetkých okresoch, bez ohľadu na farbu podľa COVID automatu, nosenie rúšok pre návštevníkov prírodných a umelých kúpalísk, akvaparkov a wellness. Týka sa to interiérov aj exteriérov.

„Prekrytie horných dýchacích ciest však odporúčame na miestach, kde sa zhromažďuje väčšie množstvo ľudí, napríklad brána pri vstupe, rady na občerstvenie, priestory hygienických zariadení a podobne," informovala média hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková.

Zdroj: ÚVZ SR

Pravidlá podľa COVID automatu:

Nastavenie protiepidemických opatrení na umelých kúpaliskách sa líši v závislosti od toho, v akej farbe COVID automatu sa daný okres nachádza.

Kapacita kúpalísk

Čierna: kúpaliská zatvorené

Bordová: najviac 6 návštevníkov

Červená, ružová: najviac 10 zákazníkov

Oranžová: najviac 30 percent kapacity kúpaliska

Žltá: najviac 50 percent % kapacity kúpaliska

Zelená: bez kapacitných obmedzení

Kapacita akvaparkov

Čierna, bordová a červená: zatvorené

Ružová: Jedej návštevník na 15 m2, najviac 10

Oranžová: najviac 30 percent kapacity sektora alebo maximálne 500 návštevníkov

Žltá: najviac 50 percent kapacity sektora alebo maximálne 500 návštevníkov

·Zelená: najviac percent kapacity sektora alebo maximálne 1 000 návštevníkov

Negatívny test v interiéroch

Vstup do interiérových prevádzok akvaparkov je pre osoby staršie ako 10 rokov možný len s negatívnym výsledkom testu. Toto opatrenie sa netýka vstupov do šatní, či toaliet.

Návštevníci potrebujú antigénový testu nie starším ako 24 hodín alebo RT-PCR test, alebo LAMP testu (kloktací - pozn. red.) nie starším ako 72 hodín

„Test je možné nahradiť aj potvrdením o zaočkovaní, pričom od prvej dávky musí uplynúť 21 dní,, či potvrdením o prekonaní ochorenia pred najviac 180 dňami," doplnila Račková.

Povinnosti prevádzkovateľa kúpaliska

Pri vstupe na kúpalisko musia zabezpečiť dezinfekciu na ruky pre návštevníkov.

Na kúpaliskách je potrebné zabezpečiť nefunkčnosť pitných fontánok.

Prevádzka bazéna tak, ako aj za obvyklej situácie, môže byť obnovená iba na základe vyhovujúceho výsledku analýzy kvality vody na kúpanie.

Pri úprave bazénovej vody sa musia používať osvedčené technologické postupy a predpísaný obsah voľného chlóru v zmysle platnej legislatívy; frekvencia prevádzkovej kontroly voľného chlóru sa zvýšila na dvojnásobok.

Potrebné je zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie plôch, priestorov, športových pomôcok a zariadení kúpalísk. Zintenzívniť je potrebné najmä čistenie často dotykových plôch (toalety, dvere, stoly, sedadlá, operadlá, zábradlia, madlá či kľučky).

So začiatkom letnej kúpacej sezóny ÚVZ zverejnil aj informáciu o kvalite vôd na celom Slovenku. To, kde sa môžete okúpať nájdete na oficiálnej stránke úradu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kúpalisko

Dôležité udalosti