V Sučanoch a Turci sa ľudia báli hladného a agresívneho medveďa, zásahový tím ho utratil

V Sučanoch a Turci trápi obyvateľov hladný a agresívny medveď
Zdroj: TV Markíza

Medveďa uspali.

Medveďa, ktorý strašil obyvateľov v Sučanoch pri Martine utratili. Šelma bola tak nebojácna a zrejme hladná, že sa k obydliam domov približovala čoraz bližšie a bližšie. Lákali ju dozrievajúce čerešne, ale aj odpadkové koše. Dokonca sa násilne dostala do chaty, kde ničila všetko, čo je vošlo pod laby. Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR nebojácnu šelmu vo štvrtok ráno uspal. Potvrdil to vedúci zásahového tímu Jaroslav Slašťan.

„Pri stretnutí s človekom nejavil známky plachosti, nereagoval na plašenie svetlom, zvukovými efektmi či svetlicami. Nevyrušovala ho pyrotechnika, paintballové strelivo a ani medvedí sprej. Všetky tieto druhy plašenia vyskúšal zásahový tím bez výsledku. Medveď naďalej navštevoval osídlené oblasti, čo predstavovalo riziko pre bezpečnosť a zdravie ľudí,“ informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia.

Prípadný odchyt medveďa a jeho umiestnenie do odchovného zariadenia nebol možný. Jedinec bol navyknutý na život vo voľnej prírode a nedokázal by sa adaptovať na umelo vytvorené podmienky v zajatí, vysvetľuje MŽP.

„Uspaním zvieraťa sa nepredpokladá ani negatívny vplyv na populáciu medveďa hnedého v území európskeho významu Malá Fatra, keďže populácia je dostatočne stabilná,“ priblížil odbor komunikácie. Pokiaľ by nebol tento jedinec vyradený z populácie, tak by podľa ministerstva hrozilo riziko, že ak by sa rozmnožil, tak by synatropné správanie naučil aj mláďatá. 

Mladý medveď navštívil aj chatu, rozbil okno a dostal sa dnu, kde urobil poriadnu spúšť. Pán Tibor hovorí o obrovskom šťastí, že tam práve nespal. „Vyvalil dvojdielne okno, vytrhal, porozbíjal a vyhodil von nábytok. Potraviny v chate pritom neboli, iba cukor,“ hovorí jej obyvateľ Tibor Špirko.

Po medveďovi zostali na chate a oknách len odtlačky z láb. Nebol tu pritom prvýkrát, no doteraz vraj nebol nikdy taký agresívny. Z chaty si to zamieril rovno do dediny k smetiakom.

Z medveďa mali obavy obyvatelia aj deti. Prvýkrát sa v Sučanoch o medveďovi dozvedeli ešte v marci, hneď kontaktovali štátnu ochranu prírody. Bolo ho vraj často vídať na lúkach a v blízkosti lesa, no keď ho už mali ľudia v záhradách aj cez deň, starosta vedel, že je zle. Ohroziť podľa neho môže život aj majetok občanov.

Ako na medveďa zareagovali kompetentné orgány, sa dozviete z reportáže Zuzany Lechanovej.


SUČANY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medveď

Dôležité udalosti