Domáce

V poradí šiesty dom búrajú na košickom Luniku IX

_IFR5541.jpg
Zdroj: SITA

Výstražná tabuľa s upozornením, že objekt je v havarijnom stave sa nachádza na susednom i ďalšom bytovom dome na Hrebendovej. No tu zatiaľ bývajú ľudia na vlastné nebezpečenstvo.

V poradí už šiesty bytový dom začali dnes búrať na Hrebendovej ulici 34-36 v Košickej mestskej časti Luník IX obývanej prevažne Rómami. Ako pred začatím búracích prác uviedla námestníčka košického primátora Renáta Lenártová, podľa znaleckého posudku bytový dom mal tak narušenú statiku, že ohrozoval životy a zdravie obyvateľov. „Mesto ako vlastník muselo na základe rozhodnutia stavebného úradu nechať zbúrať bytový dom na svoje náklady, ktoré v tomto prípade sú 109 000 eur,“ uviedla Lenártová. Búranie domu zabezpečuje košická firma Demonta.

Zdroj: SITA

Tak, ako v predchádzajúcich podobných prípadoch na problematickom Luniku IX, aj v súčasnosti bol stav bytového domu natoľko kritický, že jedinou možnosťou je asanácia zdemolovanej nehnuteľnosti. Problém s neplnením si zákonných povinností, nerešpektovaním výziev a absenciou úcty k majetku je na spomínanom sídlisku dlhodobý.

Technický riaditeľ Bytového podniku mesta Košice (BPMK) Martin Paška informoval, že nikto z obyvateľov bytov v tomto bloku nemal nájomnú zmluvu, ani za byt neplatil, preto museli odísť a mesto nie je povinné poskytnúť im náhradné bývanie. Podľa neho išlo asi o 30 rodín. Bytový podnik je správcom všetkých bytov a domov na Luníku IX.

Výstražná tabuľa s upozornením, že objekt je v havarijnom stave sa nachádza na susednom i ďalšom bytovom dome na Hrebendovej. No tu zatiaľ bývajú ľudia na vlastné nebezpečenstvo. Či sa aj tieto domy budú búrať záleží podľa Pašku od toho, ako budú obyvatelia pristupovať k majetku mesta.

„Na Hrebendovej budeme ďalej postupovať podľa výsledkov statických posudkov. V súčasnosti pripravujeme žiadosti na posúdenie technického stavu ďalších troch budov,“ povedal Paška. 


Pri Luníku IX v lesíku pri výpadovke na Rožňavu vyrástla osada, ktorú miestni nazvali poeticky Mašličkovo. Sem sa uchýlilo asi 70 ľudí, ktorí predtým bývali na Luniku IX. „ Situáciu v Mašličkove monitoruje mestská časť Luník IX v spolupráci s mestom. Monitoring zo strany mestskej časti je však nedostatočný,“ povedala Lenártová. Doložila, že v prípade ohrozenia detí zasahujú pracovníci úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Podľa Pašku žije na Luníku IX okolo 4 000 Rómov. „Tí, ktorí bývajú na Krčméryho ulici a na Podjavorinskej majú nájomné zmluvy a okolo 70 percent z nich aj hradí poplatky. Ostatní sa tu pohybujú a prebývajú, no nemôžeme s tým nič robiť, pretože platí právo na slobodu pohybu,“ povedal Paška.

Po rokoch v košickej mestskej časti Lunik IX vyrastie nová bytovka s dvanástimi štandardnými bytmi za vyše pol milióna eur. Stavať sa má začať ešte tohto roku a predpokladané ukončenie diela je stanovené do 30. septembra 2015. V bytovke sú dvojizbové a jednoizbové byty. Súčasťou každého je obývacia izba spojená s kuchyňou a kúpeľňa s WC. Mesto už vyberalo nájomníkov. Byty dostanú rodičia do 35 rokov s deťmi, pričom aspoň jeden musí byť zamestnaný. Nesmú mať voči mestu dlhy. Deti nesmú mať neospravedlnené absencie v škole.

KOŠICE/ SITA, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.