Domáce

Najkrajší strom v Európe rastie v slovenskej obci

komjatice080814nr12174178.jpg
Zdroj: TASR

Platan vysoký 28 metrov je súčasťou parku pri bývalom kaštieli, zasadiť ho dal barón Móric Wodianer.

Platan javorolistý z Komjatíc v okrese Nové Zámky patrí k najkrajším stromom v Európe. S obvodom kmeňa 930 centimetrov je 140-ročný platan najhrubším stromom rastúcim na Slovensku a je jedným zo siedmich najväčších živých organizmov v Európe. Platan sa stal Stromom roka 2012 na Slovensku a vzápätí sa prebojoval do prvej päťky súťaže o Európsky strom roka 2013. 

Zdroj: TASR

Platan vysoký 28 metrov je súčasťou parku pri bývalom kaštieli, zasadiť ho dal barón Móric Wodianer. Park bol kedysi hájom, lužným lesom aj ovocnou záhradou. Majitelia kaštieľa začali budovať park v druhej polovici 19. storočia, v roku 1872. Za štyri mesiace dokázali vytvoriť sedemhektárový park barokového charakteru. Rástli v ňom stromy gingko, katalpy, tuje či tisy. Väčšina z nich vymrela, dnes ich zostalo približne 400 až 450.

Obec v roku 2008 park rekonštruovala z finančných prostriedkov Európskej únie.„Postupovali sme podľa zachovaných dokumentov, aby si park zachoval autentickú podobu. Peniaze, ktoré sme získali v ankete Strom roka, sme použili na ošetrenie platana," povedal starosta Komjatíc Peter Hlavatý.

Zdroj: TASR

Na rozdiel od parku sa obci nepodarilo zachrániť najvýznamnejšiu pamiatku Komjatíc, barokový kaštieľ. Postaviť ho dal rod Grassalkovičovcov, k pôvodnej stavbe kaštieľa patril aj vodný mlyn, skleník, pálenica a maštaľ. Kaštieľ počas prechodu frontu koncom roku 1944 vyhorel. „Posledné zábery kaštieľa pochádzajú z roku 1954. „Vtedajší národný výbor rozhodol, že ľudia môžu posledné zvyšky kaštieľa rozobrať a postaviť si z nich domy," povedal starosta. Jedinou spomienkou na kaštieľ je okrem parku bývalý majer, ktorý jediný zostal zachovaný. Ten dnes slúži ako Domov opatrovateľskej služby.

KOMJATICE/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.