Trápi vás pred spánkom hlad? Odhalíme vám, čo za to môže a či je to zdravé

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Nicoleta Ionescu

V niektorých prípadoch je v poriadku, ak pôjdete do postele hladní.

Ruku na srdce, kto z vás nezažil nočný pocit hladu, ktorý ho vyhnal do chladničky na mlsanie? Raz za čas asi každý. Väčšinou za to mohol hlad, ktorý vás premohol a nedal vám spať. Lační môžete ísť spať z niekoľkých dôvodov, možno sa snažíte o reguláciu hmotnosti, neodhadli ste svoj denný príjem alebo ste jednoducho vyhladli.

Všeobecne sa jedenie pred spaním považuje za zdravé, teda pokiaľ si nedáte zrovna celú pizzu či hamburger. Nedá sa špecifikovať na konkrétnu hodinu, väčšina odborníkov sa však zhodne na skonzumovaní posledného jedla hodinu-dve pred spánkom. Prijať by ste však mali za celý deň dostatok živín a kalórií, inak vás hlad môže prekvapiť tak či tak.

V prípade, že vás predsa len prekvapí škvŕkanie, zvoľte si zdravé jedlá či pochutiny, ako napríklad pár kúskov orechov, čučoriedky, jahody alebo kúsok syra.

Prečítajte si aj: Nedostatočne ste sa vyspali? Pozreli sme sa, či kofeín naozaj dokáže nahradiť spánok

Je v poriadku ísť spať hladný?

Ak sa rozhodnete hlad úmyselne bojkotovať a pôjdete do postele lační, je to v poriadku v prípade, že už máte splnený dostatočný denný príjem a ak aj chudnete, pôjde o zdravý plán chudnutia. V mnohých prípadoch však môže mať za následok pocit hladu nesprávna strava.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo môžete ísť do postele s pocitom hladu a či to môže alebo nemusí poukazovať na zásadný problém, ktorý musíte vyriešiť.

Harmonogramu zdravého stravovania - Je všeobecne známe, že by sa mali ľudia stravovať pravidelne a v dostatočnom množstve. Odporúčajú sa tri jedná denne, ktoré majú byť doplnené malými občerstveniami. V prípade, že svoj bežný harmonogram narušíte a pôjdete spať o hodinu-dve neskôr, je logické, že budete lační, keďže je vaše telo zvyknuté o tom čase už odpočívať.

Znižovanie kalórií - Ak chudnete a cielene znižujete kalórie, je možné, že pôjdete do postele hladní. Dbajte však na to, aby ste mali aj pri prísnej diéte vyváženú stravu. Z vášho nočného hladu následne nemusíte mať obavy. Horšie je to počas prerušovanej hladovky či pôstu. Pri podobných zásadných a prísnych krokoch musíte byť veľmi opatrní.

Zdroj: shutterstoc.com/Stock-Asso

Nedostatok spánku - Možno ste ani nevedeli, že aj únava a nedostatok spánku môžu byť spúšťačom hladu. Môže za to hormón ghrelín, ktorý zvyšuje chuť do jedla a pocit hladu. Aby ste neboli hladná, musíte si dopriať odpočinok a kvalitný spánok.

Podvýživa - Horšie je, ak vás prepadne hlad, pretože máte nesprávne vyvážený stravu, nedostatočný prísun výživy a prístupu k jedlu. Môže ísť aj o vaše cielené metódy kontrolovania stravy a svojho tela, pričom si musíte dať pozor na choroby ako anorexia a bulímia. Prípadne podvýživu, ktorá je definovaná ako nedostatočný príjem živín, minerálov, vitamínov, bielkovín a kalórií denne menej ako 1 800. Dlhodobá podvýživa môže u detí prispieť k spomaleniu rastu, ako aj k ďalším zdravotným problémom.

Vedľajšie účinky zaspávania s pocitom hladu

Či už večer alebo cez deň, vaše reakcie na hlad sú asi podobné. Pravdepodobne pociťujete nespokojnosť, hlad a nervozitu. Nesprávne stravovanie tiež vedie k zvýšeniu hmotnosti a indexu telesnej hmotnosti (BMI). Vedľajším účinkom môže byť prerušovaný spánok, ťažkosti s trávením či spomalenie metabolizmu.

Prečítajte si aj: Nezvyknete raňajkovať? Toto sú dôvody, pre ktoré pravdepodobne ráno nepociťujete hlad

Čo by ste mali jesť pred spaním

Existuje niekoľko zdravých jedál a stravovacích návykov, ktoré si môžete zvoliť, vyhnete sa problémom so spánkom a žalúdočnej nevoľnosti.

Ak sa chcete zamerať na zlepšenie vášho spánku, pridajte si do stravy potraviny s tryptofánom. Ide aminokyselinu, ktorá aktivuje hormón serotonín. Obsahuje ju napríklad kuracie a morčacie mäso, ryby, orechy, vajcia či semiačka. Nakombinujte ich s celozrnnou stravou a výrobkami, ktoré nezaťažia žalúdok a podporia aj trávenie. Patria medzi ne obilniny, chlieb a krekry.

Vyhnúť by ste sa mali potravinám, ktoré vaše telo dlho trávi, môžu vám zaťažiť žalúdok a znepokojiť spánok. Ide o pikantné, mastné a sladké pokrmy. Rovnako si dajte pozor na nápoje. Ak večer pijete príliš veľa tekutín, budete sa budiť s potrebou ísť na toaletu. Nápoje obsahujúce alkohol alebo kofeín vám zas narušia zaspávanie.

Zdroj: shutterstoc.com/NazarBazar

Zabránenie pocitu hladu

Skúmanie toho, čo a kedy jete, vám pomôže upraviť a nastaviť si stravu tak, aby ste sa vyhli večernému hladu a vyjedaniu. Ako na to:

Určite si, najlepšie s odborníkom, koľko by ste denne mali prijať kalórií. Rozdeľte si príjem potravy na celý deň, buď na tri jedlá alebo prípadne tri hlavné jedlá a dve menšie občerstvenia. Naplánujte si to tak, aby ste nejedli teste pred spánkom, ale ani nie mnoho hodín (napr. večera o 18h a spánok o 23h je veľké rozmedzie). Strava priemerného dospelého človeka pozostáva z približne 2-tisíc kalórií.

Jedzte pestrofarebnú stravu, zameranú na rôzne jedlá a potraviny od ovocia, zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkoch cez celozrnné výrobky a potraviny obsahujúce bielkoviny. Hlavne na večeru si pripravte jedlo s viac bielkovinami a vlákninou. Vyvarujte sa prejedaniu nezdravými jedlami, potravinám obsahujúcim veľa rafinovaného cukru alebo soli či s obsahom nasýtených tukov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti