Chystá sa zmena zákona o znásilnení. Aj pod vplyvom obvinení poslanca Heráka

Ján Herák.
Ján Herák. Zdroj: TV Markíza

Dnes musí obeť dokazovať, že na ňu páchateľ použil hrubú silu a či sa bránila.

Na Slovensku sa otvára téma, ktorá zrejme vzbudí veľkú verejnú polemiku. Kauza Jána Heráka totiž oživila debatu o právnej definícii znásilnenia. Dnes musí obeť dokazovať, že na ňu páchateľ použil hrubú silu a či sa bránila. Obete sexuálneho násilia však často popisujú iný príbeh - jednoducho od strachu zmrznú. Zmena zákona sa už chystá

Dievča, ktoré Jána Heráka pred vyše dvomi rokmi obvinilo zo znásilnenia, nemalo veľkú šancu skutok dokázať, aj keby sa stal presne tak ako ho policajtom opísala. Pri čine sa totiž nebránila ani nečelila hrubému násiliu.

Prečítajte si aj: Právnik ku kauze Herák: Od začiatku ovplyvňoval vyšetrovanie. Nerozumiem, prečo nežiadali väzbu

„Z jej výsluchu ďalej vyplýva, že nekričala, keď sa to dialo, bola ticho, neurobila nič, aby s tým prestal a nekládla mu nijaký odpor pri tom, len stále otáčala hlavu. Prečo sa nebránila a nekládla žiadny odpor odôvodnila tým, že sa bála a nevie, prečo sa nebránila," uvádza sa v uznesení.

Ján Herák tvrdí, že si všetko vymyslela.

Vyšetrovateľ nakoniec riešil skutok ako sexuálne zneužitie mladistvej zverenej do starostlivosti. Paragraf o znásilnení totiž hovorí, že žena musí byť k sexu donútená násilím alebo pod hrozbou bezprostredného násilia, prípadne páchateľ musí zneužiť jej bezbrannosť.

Podobný príbeh ako toto dievča popisuje mnoho iných žien, ktoré sa cítia znásilnené. Trestnoprávna definícia však nie je na ich strane. Nebránili sa totiž dosť rázne - nekopali, nekričali, nehrýzli, nepokúsili sa o útek. Ich telo v šoku reagovalo inak

„To, že žena napríklad stuhne, že sa nedokáže brániť, to je úplne bežné," hovorí advokát Matúš Kanis.

Vo viacerých krajinách Európy sa preto sexuálne násilie definuje inak. A ministerka spravodlivosti prehodnocuje aj náš trestný zákon. Namiesto násilia by sa dôraz mohol klásť na súhlas. Znásilnenie by mohlo byť chápané ako sex proti vôli ženy.

Ľudia na sociálnych sieťach už vtipkujú, či im má žena pred súložou podpísať zmluvný súhlas. Právnik odkazuje, že netreba. Často sa stačí spýtať, či to ten druhý vôbec chce.

Presný paragraf sa ešte len píše, ministerka by chcela novú právnu úpravu ukázať na jeseň v rámci komplexných zmien v trestnom zákone. Verí, že koaliční partneri ju v tom podporia.

Pozrite si reportáž


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ján Herák

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.