Exriaditeľka detského domova mala poslať Heráka ku gynekológovi s tínedžerkou, ktorú údajne zneužil

Ján Herák si dočasne pozastaví členstvo v klube OĽANO.
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Na dievča údajne tlačil, nech sa prizná ku klamstvu, kázal jej mazať správy v mobile.

Na koho strane stála pri podozrení zo znásilnenia? Exriaditeľka detského domova mala Jána Heráka poslať ku gynekológovi so 16-ročnou chovankyňou, po tom, čo prehovorila o incidente v tábore.

Ak je pravda, čo poslanec tvrdí, vtedajšia riaditeľka porušila základné postupy a pobúrila odbornú verejnosť. Exriaditeľku márne hľadá ministerstvo. TV Markíze sa to podarilo.

„Ona mi povedala - Janko hneď choď na políciu, hneď choď gynekológovi a samozrejme som sa očistil hneď v tom momente." Táto veta postavila zo stoličky nejedného odborníka, ktorý pracuje s deťmi či obeťami sexuálneho násilia. Základné pravidlo totiž znie - oddeliť možnú obeť od možného páchateľa,

Detský domov mal zasiahnuť okamžite, ako sa o incidente dozvedel. Údajní páchatelia totiž môžu ovplyvňovať poškodenú či svedkov.


Policajné uznesenie z roku 2018 opisuje iný príbeh. Dievča sa najskôr zdôverilo kamarátke, potom animátorovi, potom sa to dozvedel Ján Herák. Na dievča tlačil, nech sa prizná ku klamstvu, kázal jej mazať správy v mobile. Potom navrhol gynekologické vyšetrenie. Dievča súhlasilo.

„Herák bol nervózny, povedal, či si to nerozmyslela s tým gynekológom, a tak sa obliekla a on povedal, že má s ním ísť do auta. Ona však povedala, že si s ním do auta nesadne sama, tak išiel Herákov zástupca. V aute volala s Dianou a Herák jej potom zobral mobil, začal hovoriť, že je preňho len obyčajná k...a a stále hovoril, že či to chce riešiť cez políciu a médiá," píše sa v uznesení.

Vo výpovedi riaditeľky sa nespomína, či s takýmto postupom súhlasila. Nevieme, či malo dievča právnika, sprievod sociálneho pracovníka a psychológa tak, ako to kážu predpisy. Ako to v skutočnosti bolo, sme chceli vedieť z prvej ruky. Exriaditeľka centra pre deti sa odmietla vyjadriť.

Táto žena už riaditeľkou nie je, krátko po incidente odišla do dôchodku.

My sme poslali exriaditeľke aj ďalšiu ponuku, aby povedala svoju verziu príbehu. Ak chce aj anonymne. Záujem však neprejavila. Okrem nás sa o prípad zaujíma aj ministerstvo.

Na základe tejto kauzy chce rezort spísať postupy pre podobné incidenty v táboroch. Ján Herák podozrenia zo sexuálneho zneužívania popiera.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zneužívanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.