Mole v domácnosti: Poradíme vám, ako s nimi bojovať aj sa pred nimi chrániť

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/ off5173

Raz za život sa s nimi trápi každý.

Mole patria medzi zvieratá, ktoré ľudia naozaj neobľubujú. Rozlíšite ich tak, že strieborné krídla s fľakmi majú potravinové jedince a nenápadnú hnedo-krémovú farbu šatové mole. Či už ide o jedny alebo druhé, tieto motýle dokážu napáchať nepríjemnú šarapatu. Ľahko si ich môžete priniesť už z obchodu, alebo k vám jednoducho aj priletia. A aj keď neviete, ako rýchlo sa u vás objavia a rozmnožia, ľahko zistíte, že sa ich ťažko zbavíte.

Zdroj: shutterstoc.com/Tomasz Klejdysz

Moľa šatová

Mnohých možno prekvapí, že vášmu oblečeniu neškodia dospelé jedince, ale ich larvy, ktoré potrebujú kreatín nachádzajúci sa v bavlne a vlne. Usalašia sa však aj na kožušinu, koberce a čalúnený nábytok. Vaše šatníky sú pre ne ideálne, pretože obľúbujú tmavé, vlhké a teplé prostredie. Často si ich doma ani nevšimnete, ide o nenápadné malé motýle.

Prečítajte si aj: Pochmúrna jar zabrzdila zber byliniek, sezóna prišla o dva mesiace neskôr

Tipy na jej odstránenie

Ak ste si okamžite spomenuli na naftalín v skrini vašich starých rodičov, radšej naň zabudnite. Tieto nepríjemné voňavé guličky sú už minulosťou. Ako sme už spomínali, obľubujú tmu a vlhkosť, takže musíte urobiť presný opak. Teda veľmi veľa vetrať a mať dvere na skrini dokorán otvorené.

Dôležitá je hlavne pravidelná revízia šatníka. Veľmi účinné je mechanické čistenie, teda klasické opranie, následne žehlenie, prípadne naparenie či tepovanie. Dostupné sú aj účinné pasce, teda lepiace kazety, ktoré fungujú a nie sú nákladné.

Zakúpiť si môžete aj chemické prostriedky, ako napríklad gélové vrecúška, tablety, háčiky a spreje, ktorými vystriekajte inkriminované miesta. Odpudzujú ich aj niektoré bylinky a korenia, ako levanduľa a čierne korenie. Účinná je vraj aj 24-hodinová kúra v mrazničke. Pomôcť môže aj povysávanie, avšak následne vrecko okamžite v zariadení vymeňte.

Zdroj: shutterstoc.com/Tomasz Klejdysz

Moľa potravinová

Potravinové mole, ako vyplýva už z názvu, prebývajú prevažne v oblasti múky, ovsu a v strukovinách. Najčastejšie si ich prinesiete z obchodu a odhalíte ich vďaka pavunčinke, ktorá po nich zostáva a slúži ako ich úložisko. Charakteristické sú však aj malé dierky v čokoláde, orieškoch a pod. Často vás prekvapia aj ich nenápadné larvy, teda malinké červíky. Okrem vyššie spomenutých potravinách je pre ne hotovým rajom aj kakao, strúhanka, cukor či sušené potraviny, teda sušené ovocie, orechy, ryža a huby.

Tipy na jej odstránenie

Ak bývate v rodinnom dome, váš boj je o niečo jednoduchší. V bytových domoch sa totižto ľahko šíria z neobývaných bytov, cez stupačky, zo susedných pivníc a pod.

Prvým krokom je samozrejme odstránenie napadnutých a ideálne asi aj všetkých načatých potravín. Ak ich chcete iba preosiať, a tak odstrániť nepríjemný hmyz, máme zlú správu, to vám nepomôže. V prípade, že ste mali potraviny v nádobách, dajte ich umyť do umývačky riadu, prípade ich umyte ručne horúcou vodou.

Prečítajte si aj: Trápi vás pred spánkom hlad? Odhalíme vám, čo za to môže a či je to zdravé

Aby ste zabránili šíreniu rôznych prinesených škodcov z obchodov, mali by ste si pravidelne potraviny z obchodu presypávať do dobre uzatvárateľných nádob zo skla či z umelej hmoty. Pôvodné obaly z potravín čo najskôr vyhoďte. Samozrejme, pravidelne potraviny kontrolujte a udržujte si v zásobách prehľad a poriadok.

Veľmi obľubujú jablkový ocot, na ktorý ich môžete nalákať. Rovnako účinné môže byť víno či pivo. Nalejte tekutiny do pohára, prípadne malej misky, cez vrch dajte kuchynskú fóliu, do ktorej spravíte malé dierky. Hmyz priláka aróma a síce sa dostane cez dierky dnu, von už cestu nenájde a utopí sa.

Aj v tomto prípade môžete staviť na lapače, či už vyššie spomínané feromónové pasce alebo iné lepkavé produkty.

Ak budete už zúfalý, zožeňte si dymovnicu. V priestore rozšíri areosol, ktorá zničí všetky štádia tohto hmyzu.

Zdroj: Shutterstock.com/andras_csontos


Prevencia

Ako sme už spomínali, skrine musíte pravidelne vetrať a dávať do nich len suché a čisté oblečenie. Po každej sezóne alebo aspoň raz za rok vytiahnite všetko oblečenie zo skríň, umyte ich, vydezinfikujte a operte menej nosené kúsky. Nezabudnite na vyčistenie škár a spojov.

Mole neznášajú silné arómy, preto si do skriniek a skríň dajte bobkové listy, klinčeky, levanduľu či zmes citrónovej, pomarančovej či limetkovej kôry. Taktiež neznášajú cédrové drevo, na ktoré sú priam alergické. Rozmiestnite ho po poličkách a poukladajte aj do skrine. Pomôcť vraj môže aj škorica, strúčik cesnaku či mäta.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti