Prehriata domácnosť: Dostaňte teplo v interiéri pod kontrolu a zvládnite horúčavy ľavou-zadnou

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/LightField Studios

Niekedy postačí aj zmena farby, svetla či zatemnenie.

Uplynulé dni priniesli naozaj vysoké teploty. Do konca týždňa nás čaká krásne počasie, ktoré však prináša aj riziká a problémy. V prvom rade ide o tie zdravotné, keďže sa zvyšuje počet osôb so srdcovým infarktom či hospitalizácií po skolabovaní. Práve preto je potrebné dodržovať pitný režim a prispôsobiť teplotám aj iné návyky, napríklad chodiť na prechádzky len ráno a večer. V týchto častiach dňa by ste mali aj pracovať v záhrade a exteriéri.

Prehriate však nie sú iba vaše telá, vzduch a celkovo prostredie, ale aj domy, byty a celkovo interiéri. Samozrejme, niektorí ľudia majú klimatizáciu a problémy s teplom majú zažehnané. Iní však potrebujú šikovné tipy a rady na účinný boj s prehriatou domácnosťou.

Prečítajte si aj: Mole v domácnosti: Poradíme vám, ako s nimi bojovať aj sa pred nimi chrániť

Spálňa

Keď je v miestnosti viac stupňov, mnoho ľudí nedokáže spať. V prvom rade by mali v letných mesiacoch zabudnúť na paplón a vymeniť ho za tenkú plachtu, deku alebo veľkú osušku. Na prikrytie to úplne postačí. Spomeňte si, že aj v zahraničí to tak riešia. Ak je vám aj pod plachtou príliš teplo, dajte ju pred spaním na hodinku do chladničky, prípadne mrazničky.

Ak patríte k ľuďom, ktorí paplón potrebujú, zabudnite na froté obliečky a vymeňte ich za saténové či hodvábne, ktoré chladia alebo ľanové, ktoré sú veľmi vzdušné. Cez deň nechajte posteľ dýchať, neprikrývajte ju, nebude sa v nej zbytočne udržiavať teplo.

V prípade, že si stále neviete pomôcť a je vám teplo, zvoľte spánok na zemi. Jednoducho vytiahnite matrace z postele a položte ich na dlážku. Teplý vzduch sa totiž udržuje hore a studený dole, takže na zemi je o niečo prijateľnejšia teplota.

Zdroj: shutterstoc.com/Antonio Guillem

Okná a vetranie

Nemusíme vám vysvetľovať, že jadro tepla sa do domácnosti dostane cez okná. Práve preto sa musíte zamerať hlavne na ne. Vetrať by ste mali v domácnosti iba v noci a skoro rána, vtedy je teplota vždy nižšia. Preto otvorte v každej miestnosti okná aj dvere dokorán a nechajte prúdiť vzduch. Odporúča sa dokonca otvorenie aj dvierok skríň.

Ak chcete zvlhčiť a ochladiť miestnosť v byte, môžete si namočiť uterák, utierku, alebo nejakú starú plachtu a zavesiť ich na okno. Vzduch prúdiaci dovnútra sa tak ochladí, zvlhčí, a tak vám klesne aj teplota v byte. V prípade, že nemáte ako uchytiť mokrý kus látky, môžete rozprašovačom na kvetiny zvlhčiť záclony. Akonáhle sa vzduch začne ráno otepľovať, okná zatvorte.

Na sklá okien môžete na letné mesiace nalepiť zrkadlovú fóliu, od ktorej sa tak budú odrážať slnečné lúče.

Prečítajte si aj: Dozrievajú marhule: Po roku si zopakujte klasiku, skúste aj zaujímavý recept šéfkuchára

Rolety a žalúzie

V prípade, ak máte žalúzie alebo rolety, spustite ich, zatiahnite a zatemnite byt. Žalúzie však v lete musíte zaťahovať smerom k stropu, teda zaoblenou časťou von. Teplo bude teda prúdiť cez okno smerom k stropu a nie dole k vám.

Bytové doplnky, závesy a záclony

Ak máte namontované garniže, zatiahnite cez deň záclony aj závesy. Tie však nemôžu byť z ťažkého a tmavého materiálu. Zvoľte si ľahké materiály, prievzdušné, z prírodných materiálov ako ľan a bavlna, pomalšie sa totiž zahrievajú.

Ak máte v interiéri koberce, na letné mesiace ich schovajte, ich funkciou je zohriatie a udržanie tepla v domácnosti, preto ich aj v zime tak obľubujete. V lete však nechajte vzduch prúdiť a koberce jednoducho zrolujte a na určitý čas odložte.

Odstrániť by ste mali aj ťažké a tmavé bytové doplnky. Všetko tmavé pohlcuje teplo a zvyšuje tak teplotu v byte. Snažte sa preto presvetliť vašu domácnosť. Vymeňte kvetináče za biele a pastelové, rovnako aj obliečky na vankúšoch na gauči, ochrannej deke na nábytku a jednoducho čo najviac doplnkov vymeňte za svetlé.

Zdroj: shutterstoc.com/New Africa

Lampy, sviečky a elektronika

Možno si to ani neuvedomujete, ale lampy, svetlá a sviečky sálajú teplo, a tak si len zvyšujete teplotu v interiéri. Neorganizujte si preto romantickú večeru pri sviečkach ani nemajte rozsvietený celý dom.

Rovnako si dávajte pozor na elektroniku a zvážte aj jej pustenie. Žehlička, fén, žehlička na vlasy, elektronická rúra, televízor, počítač, všetka elektronika vysiela nejaké teplo, ktoré iba zvyšuje teplotu vo vašej domácnosti.

Prispôsobte preto teplote aj varenie. Zvoľte si ľahšie jedlá, rýchle varenie, nesmažte, nepečte v rúre a jedzte skôr ryby, šaláty a polievky.

Prečítajte si aj: Trápi vás pred spánkom hlad? Odhalíme vám, čo za to môže a či je to zdravé

Zeleň a tieň

V prípade, že bývate v rodinnom dome, môžete si strategicky zasadiť stromy a vytvoriť tak tieň na dom. Avšak aj v byte si viete pomôcť. Na parapetné dosky umiestnite vyššie rastliny, ktoré vytvoria tieň a zabránia prúdeniu slnečných lúčov do vnútra. Ideálne ak zvolíte rastliny, ktoré čistia vzduch.

Tieň si viete vytvoriť aj pomocou slnečníka či markízy. Markíza je ideálna na balkón a slnečník skôr na terasy a dvory. Výhodou slnečníka je, že je lacnejší a nasmerujete si ho tak, ako potrebujete.

Zdroj: shutterstoc.com/ronstik

Iné tipy a rady

V prípade, že používate stojanový ventilátor, postavte ho smerom k oknu. Horúci vzduch tak bude odvádzať von z miestnosti. Pred ventilátor môžete umiestniť kovovú misku s ľadom, vďaka tomu bude do miestnosti prúdiť studený vzduch. Ľad môže byť aj zo slanej vody, budete mať pocit ako pri mori.

Pomôcť môžete aj sebe. Cez deň môžete mať nohy namočené v kýbli so studenou vodou, taktiež si môžete osviežovať studenou vodou tvár, rozprašovačom vlhčiť vzduch a sprchovať sa vo vlažnej vode. Ľadovou by ste si spôsobili teplotný šok. Aj piť by ste mali skôr vlažnú vodu.

Oklamať môžete aj myseľ. Pustite si v horúčave film, v ktorom sneží, pustite si zvuky dažďa a pod. Veľmi účinný môže byť aj termofor. V zime vás zohrieva horúcou vodou, v lete ho dajte do chladničky alebo mrazničky a príjemne vás bude chladiť.

Prečítajte si aj: Myslíte si, že viete správne grilovať? Tieto chyby robia ľudia najčastejšie

Vysoké teploty a alkohol

Pozor si musíte dať hlavne na seba. Letné drinky a studené pivo patria k letu, takže určite sa týchto pôžitkov nemusíte vzdať úplne. Avšak všetko by ste mali robiť s mierou a to platí aj o konzumácií alkoholu. Určite by ste mali vylúčiť pitie domácich silných páleniek a čistého tvrdého alkoholu.

Vynechať by ste mali predovšetkým nápoje s obsahom kofeínu. Medzi to patrí hlavne káva, čierny čaj a kofola či Coca-Cola. O káve sa bežne hovorí, že je močopudná a nie je to výmysel. Kofeín odvodňuje organizmus a podporuje potenie. Z toho vyplýva, že o to viac tekutín by ste mali prijať.

Mali by ste sa vyhnúť aj sladkým minerálkam, obsahujú veľa cukru. Pozor by ste si mali dať aj na ľadové nápoje, v dôsledku teplotných výkyvov vám môžu spustiť angínu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti