Szymanekovu vraždu vracajú na okresný súd

Zámky.
Zdroj: koláž TV Markíza

Ján Kán pôvodne dostal osem rokov väzenia.

Vraždili na objednávku aj nepohodlných. Za vražedné besnenie skupiny černákovcov nie sú dodnes potrestaní úplne všetci. Na verdikt o vine či nevine v prípade likvidácie poľského milionára Grzegorza Szymaneka čaká jeho rodina už 24 rokov. 

Kým Mikuláš Černák sa k vražde priznal, jeho bývalý kamarát a pravá ruka v jednej osobe, Ján Kán, vinu odmieta. Prokurátor tvrdí, že Grzegorza Szymaneka zasiahol Kán do hrudníka po tom, čo mu Černák strelil do úst.

Okresný súd v Banskej Bystrici síce poslal niekdajšieho černákovca za mreže na osem rokov, no za pokus o vraždu. A to sa prokurátorovi Jozefovi Kanderovi nepáčilo. No a nepáčilo sa to ani Jánovi Kánovi. Preto sa odvolali.

Dnes Krajský súd v Banskej Bystrici rozhodne, či rozsudok potvrdí alebo celú vec vráti späť na prvostupňový súd. Odvolacie konanie sa začalo o 10.00 h, obaja aktéri však na súd neprišli. Požiadali o konanie v neprítomnosti.

Krajský súd v Banskej Bystrici po ôsmich hodinách rozhodol, že prípad sa vracia na okresný súd.

Vražda milionára

Poliaka Szymaneka zavraždili na jeseň v roku 1997 pri chate za obcou Polomka v okrese Brezno po tom, ako bola prezradená lokalita, kde ho zadržiavali.

„Veľmi dobre vieš, Jano, že pokiaľ by si nebol poskytol svoj telefón Szymanekovi, tak Szymaneka sme nemuseli zavraždiť. Nosil si kuklu, keď sme k nemu chodili...," povedal Mikuláš Černáka Jánovi Kánovi ešte v minulosti pri konfrontácii.

„Vymýšľa si preto, lebo chcel, aby som svedčil v jeho prospech. Jednoducho som nesvedčil. On je 30 alebo 40-násobný vrah, on povie čo chce a vyšetrovateľ počúva. To nie je ten Černák, čo bol v deväťdesiatomsiedmom. Toto je, to je úplne, to je ešte prefíkanejší Černák," kontrovala mu niekdajšia pravá ruka Ján Kán.

Podľa obžaloby sa černákovci v deň vraždy, ešte ráno pred hotelom Gerlach v Poprade, dohodli, že milionára zlikvidujú. No a práve preto prokurátor nesúhlasí s kvalifikáciou v rozsudku. Podľa neho sa Ján Kán na vražde týmto spôsobom zúčastnil ako spolupáchateľ.

Zdroj: TV Markíza

Zdĺhavý proces a vylúčený sudca

Ján Kán si verdikt vypočul ešte 7. novembra 2019. Odvtedy sa prípad ďalej nepohol. Predseda senátu viackrát požiadal o predĺženie lehoty na vypracovanie rozsudku.

„Následne dňa 3. júna 2020 bola vec predložená odvolaciemu súdu na rozhodnutie," informovala TV Markíza hovorkyňa Nina Uhrovičová.

Potom bol zo senátu na túto vec vylúčený sudca Štefan Novák. Stalo sa to preto, lebo o Jánovi Kánovi rozhodoval ešte v prípravnom konaní, teda v čase, keď vraždu vyšetrovali na NAKA a Kána zadržali. Do väzby ho vtedy neposlal, nahradil ju rôznymi obmedzeniami.

Ovplyvňovanie senátu?

„Myslíte si, že taký mafiánko Kánko (Ján Kán) si dnes „nepobehuje" okolo Krajského súdu v Banskej Bystrici, aby sa ten jeho spis dostal do rúk tých sudcov, u ktorých si vie cez svojich vplyvných známych zariadiť zrušenie rozsudku Okresného súdu, ktorý ho uznal vinným?," uviedol Mikuláš Černák ešte v minulosti.

S Jánom Kánom sme sa vtedy spojili telefonicky. Oficiálne sa vyjadrovať nechcel, ale mimo záznam nám povedal, že podozrenia odmieta a podľa neho sú to Černákove výmysly, no a akékoľvek ovplyvňovanie odmieta takisto aj Krajský súd.

Spisy prideľujú senátom náhodne a pomocou technických prostriedkov. „Na základe uvedeného Krajský súd v Banskej Bystrici vylučuje vami uvádzané tvrdenia," dodala hovorkyňa Nina uhrovičová.

Pozrite si reportáž o tejto vražde, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.


BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Grzegorz szymanek

Dôležité udalosti