V Bolešove na lúkach sa otrávilo z kontaminovanej vody takmer 70 kráv

Uhynuté kravy na družstve v Bolešove.
Zdroj: Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj

Nažive zostali len teliatka, ktoré sa k vode nedostali.

Na poľhonospodárskom družstve v Bolešove, okres Ilava, včera uhynulo 67 kráv. Zrejme sa napili kontaminovanej vody. Jedna z verzií je taká, že vodu priviezli v zle vymytej cisterne, v ktorej sa predtým nachádzala látka, ktorá kravy otrávila. Neskôr to potvrdila aj polícia.

Nažive zostali len malé teliatka, ktoré sa k vode nedostali. Poľnohospodárskemu družstvu vznikla škoda predbežne vyčíslená na 90-tisíc eur. Miestnemu družstvu vznikla obrovská škoda. Priemerná hodnota jednej kravy je 1 500 eur.

Uhynuté zvieratá odviezli do kafilérie. Pred smrťou museli trpieť. Vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie pre prečin zanedbania starostlivosti o zviera. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

„Páchateľ mal ráno doviezť pitnú vodu hovädziemu dobytku, ktorý sa pásol na lúkach. Napriek tomu, že v cisterne predtým viezol močovinu a túto mal len jedenkrát opláchnuť, nabral do nej vodu z miestneho potoka. Túto vodu mal následne naliať dobytku do napájadla. Ten ju vypil, pričom v krátkom čase na to došlo k úhynu 67 kusov hovädzieho dobytka," približuje polícia.

Podľa šéfa štátnej veterinárnej správy Jozefa Bíreša hoci zamestnanec deklaroval, že cisternu vypláchol, ale asi to neurobil dostatočne. „Je to naozaj chovateľská chyba," dodal.

Zdroj: Michal Bujna

Príčina úhynu bude predmetom znaleckého skúmania v skúšobnom laboratóriu Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu v Dolnom Kubíne. Analyzovať budú vzorky vody, ktorú dobytok vypil. Uhynutému dobytku boli zároveň odobraté vzorky krvi a tkaniva na ďalšie skúmanie. Vyšetrovanie v tejto veci naďalej podľa polície pokračuje.

Viac sa dozviete z reportáže Michala Bujnu.


BOLEŠOV/Michal Bujna, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kravy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.