Toto sú riziká pre mäso v horúčavách: Konzervy a salámy sú najideálnejšie výrobky

Ilustračná snímka.
Zdroj: ArtemSh/shutterstock.com

Ale aj pri nich musíte dodržiavať isté pravidlá.

Letné horúčavy nás trápia veru poriadne. Ako bojovať s horúčavami v domácnosti, v ktorej žijete alebo pracujet z domu, sme vás už informovali. Dôležité je tiež vedieť, ako by ste sa mali zachovať pri uschovávaní potravín. Hlavne pri mäse je nutné byť zvlášť obozretný.

Výkonná riaditeľka Zväzu spracovateľov mäsa Eva Forrai v Teleráne prezradila pár najdôležitejších zásad pri nákupe, skladovaní a spracovaní mäsa a mäsových výrobkov počas letných horúčav.

Skladovanie mäsových výrobkov v lete

Podmienky skladovania mäsových výrobkov sú priamo závislé od toho, aký mäsový výrobok si zákazník kúpi. Je veľmi dôležité, aby ľudia vedeli odlíšiť, ktoré výrobky je možné aj v letných mesiacoch skladovať pri bežných vonkajších podmienkach a ktoré si vyžadujú skladovanie v chlade.

Výrobca musí uvádzať skladovacie podmienky na etiketách výrobkov, na ktorých si zákazník vie pozrieť podmienky skladovania. Aby ste sa vyhli zbytočným škodám na potravinách, mali by ste si dobre skontrolovať teplotné podmienky vo vašej chladničke.

Zdroj: Teleráno

Pokiaľ si viete počas cesty zabezpečiť vhodné podmienky, ako napríklad skladovanie v prepravných chladiacich boxov, vhodnou alternatívou sú pre letné dovolenky z hľadiska skladovania úplne všetky výrobky. Najjednoduchšie je podľa Forrai skladovanie trvanlivých mäsových výrobkov a konzerv.

Rozdiel v skladovaní medzi konzervou a polokonzervou

Konzervy možno skladovať bez špeciálnych teplotných nárokov na skladovanie, môžete ich mať teda voľne uložené. Naopak polokonzervy si vyžadujú skladovanie v chlade, zvyčajne pri teplote do štyroch stupňov Celzia.

Konzervy sú tepelne ošetrené pri teplote až 121 stupňov, pri polokonzervách je to minimálne 70 stupňov, čo zabezpečuje ich trvanlivosť aj za bežných podmienok.

Na toto si dávajte pozor pri kúpe konzerv

Môže sa ojedinele vyskytnúť, že sa pri konzervách objaví tzv. bombáž, teda vyduté veko. Forrai upozorňuje, že takéto konzervy by ste nemali jesť.

Prečo sú trvanlivé výrobky trvanlivé

Trvanlivosť mäsových výrobkov je zabezpečená spravidla dvomi spôsobmi. Je to tepelným spracovaním, napr. ako v prípade konzerv, ale aj sušením resp. ďalšími technologickými krokmi.

Medzi trvanlivé mäsové výrobky možno zaradiť salámy a sušené mäsá. V druhej možnosti ide o kombináciu sušenia, solenia, resp. tepelného opracovania. Táto kombinácia vytvára v mäsovom výrobku podmienky, ktoré neumožňujú rozmnožovaniu mikroorganizmov, čím sa stáva výrobok mikrobiologicky stabilným a nekazí sa.

Zdroj: kuvona/shutterstock.com

„Aby mohol výrobca označiť výrobok ako trvanlivý, výrobok musí spĺňať predpísané fyzikálno-chemické parametra napr. ako aktivita vody či pH. Informáciu, či je výrobok trvanlivý, nájde zákazník pri výrobkoch od slovenských výrobcov na etikete. Ďalšou pomôckou pre zákazníka je uvedenie dátumu minimálnej trvanlivosti na etikete,“ konštatovala Forrai.

Dátum spotreby a dátum minimálnej trvanlivosti

Dátumom spotreby sa spravidla označujú mäsové výrobky, ktoré sú mikrobiogicky citlivé, teda si vyžadujú skladovanie v chlade. Ak podmienky nedodržíte, môžu sa veľmi rýchlo pokaziť.

Prečítajte si aj: Viete správne čítať obaly? Takto zistíte dôležité informácie o mäse, ktoré kupujete

Dátumom minimálnej trvanlivosti sa vyznačujú trvanlivé výrobky, ktoré je možné skladovať dlhodobejšie a za bežných skladovacích podmienok.

Vystúpený tuk na saláme

Aj pri skladovaní trvanlivých výrobkov sa môže stať, že vplyvom vysokej teploty sa uvoľnia z mäsového výrobku tuky. Nie je to chyba mäsového výrobku, ide o prirodzený proces, keď sa tuky, ktoré mäsový výrobok obsahuje, začínajú topiť. Na priamom slnku by ste preto nemali nechávať ani trvanlivé mäsové výrobky.

Pozrite si video s radami Evy Forrai, ktoré prezradila v Teleráne.


BRATISLAVA/Teleráno

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti