Meteorológovia vydali výstrahy: Teploty budú atakovať 36 stupňov, hrozia aj búrky

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Koldunova Anna

Meteorológovia vydali výstrahy pred vysokými teplotami pre všetky kraje s výnimkou Žilinského.

Slovensko potrápia horúčavy aj v stredu. Meteorológovia vydali výstrahy pred vysokými teplotami pre všetky kraje s výnimkou Žilinského. V južných a juhovýchodných okresoch Slovenska platí zvýšená výstraha pred teplom. Výstrahy predbežne platia v stredu od 13.00 do 18.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na to upozornil na svojom webe.

Zdroj: shmu.sk

Druhý stupeň varovania platí pre väčšinu okresov Košického kraja, aj pre okresy Lučenec, Revúca, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Tiež pre okresy Komárno, Levice a Nové Zámky. Teploty tu môžu vystúpiť až na 35, miestami na 36 stupňov Celzia.

„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ upozornili meteorológovia.

Popoludní sa môžu najmä na strednom Slovensku vyskytnúť búrky

Najmä v strednej časti Slovenska sa môžu v stredu poobede vyskytnúť búrky. Prvostupňová výstraha predbežne platí od 13.00 do 21.00 h.

Výstraha pred búrkami platí v celom Žilinskom kraji a vo väčšine okresov Banskobystrického kraja. Tiež v okresoch Ilava, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves. V rámci Prešovského kraja v okresoch Kežmarok, Levoča, Poprad, Sabinov a Stará Ľubovňa.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 18 - 23 metrov za sekundu (65 až 85 kilometrov za hodinu),“ upozornili meteorológovia.

Pred búrkami na horách varujú aj záchranári

Horská záchranná služba (HZS) vydala na stredajšie popoludnie výstrahy pred búrkami vo všetkých slovenských pohoriach. Záchranári o tom informovali na oficiálnej webovej stránke.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ upozornili horskí záchranári. V Slovenskom raji v stredu očakávajú maximálnu teplotu vzduchu presahujúcu 33 stupňov Celzia.

Kedy sa skončí toto teplé a úmorné počasie? V tieto dni by malo prísť ochladenie

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Horúčavy

Dôležité udalosti