Spoznajte tajomstvo dobrej kávy. Vychutnať a osviežiť vás môže aj v lete

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Rawpixel.com

Prezradíme vám, ako si môžete pripraviť osviežujúcu letnú kávu s tonicom či džúsom.

Od kapučína až po presso. Na svete existuje veľa druhov a spôsobov, akým sa pripravuje a podáva káva. Jedno je však isté, väčšina ľudí s ňou začína svoje ráno. Káva je totižto jedným z najpopulárnejších nápojov na svete a najčastejšie používaným stimulantom. Odhaduje sa, že sa každý deň vypijú tri miliardy šálok.

Okrem priaznivých účinkov na našu energiu má dobrý vplyv na metabolizmus, spája sa aj s nižšou úmrtnosťou na kardiovaskulárne ochorenia, ale aj s pozitívnym vplyvom na rakovinu. Často sa spomína aj v súvislosti s prevenciou pred Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Jedno je však isté, väčšinu ľudí upokojuje.

Prečítajte si aj: Jahody na mnoho spôsobov: Vyskúšajte domácu zmrzlinu, ovocné špízy aj jahodové poháre

Aby ste si na káve pochutili, musí spĺňať určité normy. Ako si vybrať a pripraviť dobrú kávu, aj takú, ktorá osvieži a schladí v týchto horúčavách, nám v Teleráne prezradila baristka Monika Matúšová.

Niečo o káve

Monika nie je len „hocijaká“ baristka, ale ide o špecialistku na kávu, ktorá sa nedávno vrátila z kávových plantáži v Tanzánii. Zažila tam obdobie sadenia kávových stromov, na zmapuje priebehu zberu kávy by sa rada vybrala v lete. To už však nenavštívi Tanzániu, ale Strednú Ameriku alebo Indonéziu. Tieto cesty jej rozširujú vedomosti v oblasti kávy a umožňujú jej zmapovať rozdiely v krajinách, vďaka čomu prináša kávovú kultúru aj na Slovensko

Aj vďaka tomu vie, že je káva ovocný strom, kávové zrno sú z tej čerešne, na strome a môže mať až 1 500 chutí. Ani kofeín v nej nie je iba náhoda, ide o látku, ktorú si stromy vytvárajú ako obranu proti škodcom. Robusta sa pestuje v nížinách, aby bola silná a nabudená kofeínom. Arabica, jemnejšia káva, sa naopak pestuje vo vyšších polohách.

Mohlo by vás zaujímať: Toto sú riziká pre mäso v horúčavách: Konzervy a salámy sú najideálnejšie výrobky

Veľmi dôležité je praženie, po ktorom nemá byť kávové zrno nikdy tmavé. Tmavé praženie totiž zakrýva chuťové aj vizuálne nedokonalosti kávy. Tmavé praženie spoznáme tak, že je kávové zrnko čierne a mastné. Ak je praženie správne, kávové zrnká by nemali byť polámané a fľakaté.

Kvalitná káva sa vždy pripravuje z kvalitných zŕn. Pokiaľ pripravujete espresso, zamerajte sa na teplotu vody, ktorá má byť v rozmedzí 92 až 96 stupňov Celzia. Taktiež je dôležité mletie, pre ktoré je dôležitý ideálny tlak (deväť barov), hrúbka mletia a dávka kávového zrna. Pokiaľ pripravujete filtrovanú kávu, nepoužívajte vriacu vodu, ale teplotu v rozmedzí 90 až 95 stupňov Celzia.

Ako pripraviť osviežujúcu letnú kávu s tonikom či džúsom, vám Monika odporúči vo videu.


BRATISLAVA/Teleráno

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti