V kauze Mýtnik sa nevýhodné zmluvy týkali sumy vyše 65 miliónov eur

Zásah NAKA v budove finančnej správy v Bratislave.
Zdroj: Marek Gudiak

Dopoludnia NAKA zasahovala v budove finančnej správy.

Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry dopoludnia zasahovali v budove finančnej správy v Bratislave. Podľa informácií TV Markíza akcia súvisela s kauzou Mýtnik II.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a riaditeľ odboru ekonomickej kriminality Ondrej Repa potvrdil, že v kauze Mýtnik vinu priznáva osem zo 14 obvinených. Podľa jeho slov priznania nadväzujú na dôkazy, ako aj na výpovede svedkov.

„Ťažiskovým skutkom, ku ktorému je vedené dokazovanie, smeruje k machinácii pri verejnom obstarávaní. Ide o uzavretie zmlúv medzi finančnou správou a jednou spoločnosťou. Pokrývali obdobie 2013 - 2018, avšak mali dlhšiu platnosť a týkali sa dodania softvérových riešení pre finančnú správu,“ priblížil prípad Repa.

Zdroj: TASR

Podľa jeho slov vyšetrovaním bolo dostatočne preukázané, že pred podpísaním zmlúv zodpovední porušili zákon o verejnom obstarávaní.

„Verejné obstarávanie bolo nastavené tak, aby zmluvy uzavrela jedna firma. Je dostatočné podozrenie, že sumy boli dodané a predražené. Celková suma, ktorá sa týka kauzy Mýtnik a nevýhodných zmlúv pri obstarávaní informačných systémov pre finančnú správu, prevyšuje 65 miliónov eur,“ zdôraznil prokurátor ÚŠP.

Pranie peňazí

Prezident finančnej správy Jiří Žežulka dodal, že jeho úrad sám verifikoval a podal trestné oznámenie v prípade ďalšieho podozrivého IT tendra pre FS v hodnote 52 miliónov eur. Sumu odhalil pri vyšetrovaní interný tím Vata. Bývalé vedenie ju uzatvorilo pred parlamentnými voľbami 2020 a mala stupeň dôverné.

Zdroj: TASR
 

V kauze Mýtnik II ide podľa Repu ide o legalizáciu príjmov. „Obvinenia sú založené na veľmi detailnej analýze výpisov z účtov, ktoré umožňujú sledovať finančný tok prostriedkov pochádzajúcich od FS," uviedol Repa.

Do "prania" peňazí malo byť zapojených viacero zahraničných firiem. „Predmetom vyšetrovania je aj pomerne rozsiahla korupčná trestná činnosť. Aktuálny dôkazný stav poukazuje na súčinnosť vrcholných predstaviteľov štátu s predstaviteľmi podnikateľského sektora, ale i tretími osobami bez vecného a osobného vzťahu k danému obchodu," upozornil. Poďakoval sa zároveň FS za súčinnosť.

Predmetom vyšetrovania je aj rozsiahla korupčná trestná činnosť, existujú aj naďalej podozrenia z finančnej trestnej činnosti.

„Aktuálny stav dokazovania vyvodzuje záver, že po vzájomnej súčinnosti mali konať vrcholní štátni predstavitelia i finančnej správy, ako aj ľudia, ktorí nemali k obchodu žiadny vecný a ani osobný vzťah. Táto činnosť sa vzájomne previazala, podmieňovala a determinovala,“ dodal Repa.

Podľa portálu Aktuality.sk ide o zmluvu s firmou Alison Slovakia za 50 miliónov eur a uzavrela ju vlani v januári bývalá šéfka daniarov Lenka Wittenbergerová.

 

BRATISLAVA/TV Markíza, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Finančná správa

Dôležité udalosti