Chystáte sa autom na dovolenku? Tu nájdete, koľko vás vyjdú náklady spojené s cestou

Makarská riviéra.
Zdroj: Shutterstock.com/A_Mikhail

Veľkú časť nákladov miniete len na tieto veci.

Plánujete ísť na dovolenku autom? V tom prípade musíte rátať s tým, že veľkú časť celkových nákladov dáte len za cestu, teda za mýto, resp. diaľničné známky a pohonné hmoty.

TV Nova pripravila prehľad cien za tieto veci v európskych krajinách, ktoré Slováci s obľubou navštevujú.

Pohonné hmoty

Chorvátsko

V prípade, že sa autom vydáte na Makarskú riviéru, čaká vás z Bratislavy vzdialenosť cca 820 kilometrov. Podľa portálu benzin.sk je priemerná cena jedného litra nafty na Slovensku okolo 1,23€. Pri priemernej spotrebe siedmich litrov na 100km vás cesta vyjde na zhruba 71 eur. V rámci spiatočnej cesty, pri cene 10,2 kuny za liter nafty (1,36€) vás cesta vyjde zhruba rovnako.

Taliansko

Plážami vychýrené Bibione na severe krajiny je od Bratislavy vzdialené asi 630 kilometrov. Cesta do Talianska vás pri súčasnej priemernej cene nafty na Slovensku vyjde na cca 56 eur, naspäť aj o takmer 25 eur viac.

Rakúsko

Ako príklad si zoberieme cestu k obľúbenému jazeru Wolfgangsee pri Salzburgu, od Bratislavy vzdialené približne 375 km. Za cestu, ak máte naftu, zaplatíte cca 28 eur, naspäť vás to vyjde zhruba rovnako.

Slovinsko

Ak túžite po oddychu pri Jadranskom mori v slovinskom pobrežnom meste Koper, čaká vás 555-kilometrová cesta z Bratislavy. Tá vás vyjde na cca 47 eur. V Slovinsku za liter nafty zaplatíte 1,26 eura, takže domov sa pri spotrebe siedmich litrov na sto kilometrov dostanete za cca 49 eur.

Diaľničné známky a mýta:

Chorvátsko (za 100km jazdy): 6,30€
Taliansko (za 100km jazdy): 9€
Rakúsko (10-dňová): 9,50€
Slovinsko (7-dňová): 19€

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Diaľničná známka

Dôležité udalosti