Pomáha pri chorobách, chudnutí aj trávení. Objavte s nami čaro žltého melóna

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Kasabutskaya Nataliya

Je osviežujúci, ľahko stráviteľný a málo kalorický.

Žltý melón patrí k letu. Hlavne v tomto ročnom období sú melóny veľmi vyhľadávaným produktom. Keďže obsahujú z 90 až 95 percent vodu, prinášajú osvieženie, sú ľahko stráviteľné a málo kalorické.

Istým spôsobom sú tieto žlté pochúťky u ľudí v úzadí, práve pre obľúbený červený druh. Prinášame vám preto tento článok, vďaka ktorému si ich určite zamilujete.

Prečítajte si aj: Spoznajte tajomstvo dobrej kávy. Vychutnať a osviežiť vás môže aj v lete

Informácie a zaujímavosti

V prvom rade vyvedieme mnohých z omylu a prezradíme vám, že žltý melón nie je ovocie, ale zelenina. Žltý melón je najbežnejšie predávaný a cukrový melón. Oproti červenému je menšieho a podlhovastého vzrastu. Špecifický je pre svoju žltú vonkajšiu a zelenkastú vnútornú farbu. Zrelý plod má príjemnú vôňu, maslovú štruktúru a sladkú šťavu.

Ide o veľmi zdravú potravinu, ktorá obsahuje vitamíny a minerál ako vitamín A, B, C, kyselinu listovú , vápnik a draslík. Obsahuje málo kalórií, preto sa odporúča pri diétach a často sa využíva v kozmetike.

Napriek jeho sladkej šťave je vhodný pre diabetikov, keďže zlepšuje rovnováhu metabolizmu. Ich konzumácia sa odporúča aj pri problémoch s ľadvinami a obličkovými kameňmi, dokonca aj pri problémoch so stolicou (preháňanie). Zabraňuje tvorbe žlčníkový kameňov a uľahčuje vylučovanie solí z organizmu. Má detoxikácie účinky, podporuje imunitný a tráviaci systém. Taktiež znižuje krvný tlak a má dobré účinky na kvalitu vášho zraku.

Zaujímavosťou je, že vám pomôžu pri spálení slnkom. Na dané miesta pokožky si naukladajte plátky dužiny, tie vás schladia a vyživia aj vašu pokožku.

Zdroj: shutterstoc.com/Galina-Viktorija

Výber a skladovanie

Najlepší je samozrejme zrelý plod. V obchodoch sa ťažko určuje jeho zrelosť, pomôcť však môže malý test. Chyťte melón do ruky, priložte naň prst a mierne zatlačte. Ak šupka mierne povolí, ide o zrelý plod, ak je šupka pevná, ešte nejde o vyzretý kúsok.

Skladovať by ste ho mali pri bežnej izbovej teplote, alebo v chladnejšej miestnosti (chladničke) pri teplote asi desať stupňov Celzia.

Prečítajte si aj: Jahody na mnoho spôsobov: Vyskúšajte domácu zmrzlinu, ovocné špízy a jahodové poháre

Využitie

Rovnako ako vodný melón, aj tento má ideálne využitie v kuchyni. Konzumovať ho môžete samotný, samozrejme bez semiačok a kôry, ako aj v sladkom a slanom prevedení. Kombinovať ho môžete s ovocím, ako sú ríbezle, maliny a čučoriedky.

Často sa ním spestrujú šaláty, misy a býva aj súčasťou predkrmov či ako príloha k sladkému pečivu. Kombinovať sa dá s akýmkoľvek druhom mäsa, rýb a morských plodov. Využíva sa aj pri tvorbe omáčok, marinád a dekorácií. V neposlednom rade sa využíva pri pečení zákuskov a zaváraní (džem, ovocie v náleve).

Žltý melón by ste nemali konzumovať po jedle, pretože riedi žalúdočné šťavy čím narušuje trávenie. Ako sme už spomínali, odporúča sa jeho konzumácia pred jedlom, napríklad vo forme predjedla. Najzdravší je v čerstvom stave, uvádza portál magazinzdravi.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti