Koláče pripravené na grile: Odhaľte čaro rýchleho letného kváskovania

Koláče pripravené na grile!
Zdroj: Teleráno

Chutné verzie kváskových koláčov, si môžete pripraviť na sladko aj na slano.

K ránu patrí vôňa kávy, ale aj čerstvého pečiva. Táto kombinácia dokáže rozvoňať byt a potešiť celú rodinu. Hlavne ak ide o svieže a chutné verzie kváskového pečiva a koláčov, ktoré si môžete pripraviť na sladko aj na slano.

Nemusia však byť len výsadou domáceho kuchtenia. Petronela Burianová a Mykola Nevrev nám v Teleráne odhalili čaro letného kváskovaniam ktoré je značne rýchlejšie. Oproti klasickému je totiž pri letných horúčavách aj o polovicu rýchlejšie. A práve to vám môže vyhovovať na letnej dovolenke, kde môžete kváskovať a piecť priamo v grile a na pahrebe. Stačí ak si dáte cesto na alobalovú tácku či pizza kameň.

Prečítajte si aj: Recepty z marhúľ na sladko i na slano. Pripravte si plnené marhule, kotlety aj nepečenú tortu

Sladké pečenie

Rozkvas: 100 g LM, 100 g vody, 100 g Manitoba múky (typ 0) alebo hladkej pšeničnej múky (typ T650 alebo 0)

Ingrediencie na cesto: nakysnutý rozkvas, 700 g pšeničnej hladkej múky, 2 žĺtka, 250 g šľahačkovej smotany, 150 g vody, 30 g oleja, 5 PL cukru, 2 ks vanilkového cukru, kôra z citróna, štipka soli

Slaný recept

Ingrediencie: 150 - 200 g LM, 700 g hladkej pšeničnej múky, 1 vajce, 50 g oleja, 200 g smotany, 200 - 250 g vody, 1 PL soli, 1 PL cukru

Na náplň: 500 g bryndze, 300 g nastrúhaného syra, 2 vajcia, na vrch rôznu zeleninu podľa preferencie a chuti


Niečo o ich kváskoch

Petronela vlastní špeciálny 300-ročný kvások, ktorý dostala od svojej kamarátky. Pochádza z Talianka a volá sa Zia Maria. Rozhodla sa ho však šíriť, rozdáva ho po Slovensku a putuje aj po rôznych krajinách Európy.

Mykola pochádza z Ukrajiny, ale jeho kvások má tiež taliansky pôvod, konkrétne je z Bologne. Nazýva sa Livio Madre (LM) a má špeciálnu tuhú konzistenciu. V Taliansku by sa totiž tekuté kvásky pri vysokých teplotách rýchlo pokazili. Tento kvások je vhodný hlavne na sladké pečenie, pretože nemá kyslastú príchuť.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.