Máte dostať menštruáciu na dovolenke? Takto si ju môžete oddialiť

Rocky Mountains
Zdroj: Shutterstock / Maridav

Prečítajte si niekoľko tipov.

Poznáte to, konečne ste prišli do vytúženej destinácie, tešíte sa na oddych, more a opaľovanie a v tom dostanete svoje dni. Vaša nálada je razom na bode mrazu, príjemné pocity a radosť vystriedajú bolesti a kŕče a namiesto kúpania v mori sa opaľujete.

Nemusí to tak však byť. V prípade, že ste si kúpili dopredu dovolenku a nechcete riskovať príchod „červenej armády“, môžete ho jednoducho oddialiť. Ako na to, sa dočítate nižšie.

S antikoncepciou

Najjednoduchšie je posúvanie menštruácie pri užívaní antikoncepčných tabletiek. Štandardne máte 21 tabletiek na 21 dní a následne by ste mali sedem dní krvácať. Aby ste mali dovolenku bez nepríjemného krvácania, jednoducho vynecháte sedemdňovú pauzu, teda namiesto 21 dní, budete antikoncepciu užívať 42 dní a až potom si doprajete pauzu.

Prečítajte si aj: Pomáha pri chorobách, chudnutí aj trávení. Objavte s nami čaro žltého melóna

Bez antikoncepcie

V prípade, že antikoncepciu neužívate, môže vám s oddialením pomôcť vaša gynekologička. Predpíše vám špeciálne tabletky určené na oddialenie menštruácie. Nenechávajte si návštevu na poslednú chvíľu. Keďže sú tabletky na predpis, nemôžu vám ich v lekárni voľne predať, a tak počítajte s prípadnou dovolenkou vašej lekárky či nutnosťou začať ich užívať niekoľko dní pred vašimi očakávanými dňami.

Musíte však myslieť na to, že hormóny na vás môžu mať negatívny vplyv. Cítiť môžete nevoľnosť, bolesť hlavy, napätie v prsiach či špinenie.

Babské rady

Viete ako to býva, asi na každý zdravotný problém existujú nejaké rady od starých mám. Medzi ne patrí napríklad konzumácia citróna, ktorého šťavu máte piť týždeň až tri dni pred očakávaným príchodom menštruácie. Následne v tom pokračujte po celú potrebnú oddialenú dobu (celý čas na dovolenke). Na niektoré ženy citrón stopercentne účinkuje, iné majú iba slabšie krvácanie či neúčinkuje vôbec.

Prečítajte si aj: Spoznajte tajomstvo dobrej kávy. Vychutnať a osviežiť vás môže aj v lete

Strach o oddialenie

Oddialenia menštruácie sa nemusíte báť, hlavne ak užívate antikoncepciu. Vplyvom tabletiek ju v podstate vôbec nemáte (neuvoľňuje sa vajíčko, neodlučuje sa sliznica). Krvácanie, ktoré počas pauzy máte, je určitou pseudomenštruáciou. Spôsobuje ho pokles hladiny hormónov v pauze, keď hormonálne tabletky neužívate. Práve preto oddialenie menštruácie pre váš organizmus ani nie je taký zásah, uvádza portál mojezdravi.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti