Prokurátor Remeta: Postup pri zaistení spisov, aj tzv. živých vecí, bol v poriadku

Televízia Markíza sa viacerými spôsobmi zapojila do boja proti šikane.
Zdroj: TASR

Spisy zaistili 10. a 11. júna.

Postup vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby a dozorového prokurátora bratislavskej krajskej prokuratúry bol aj pri akceptovaní zásady zdržanlivosti a primeranosti v súlade s Trestným poriadkom.

Uviedol to pre médiá na brífingu krajský prokurátor v Bratislave Rastislav Remeta. Spomínaný prokurátor vydal súhlas pri zaistení vyšetrovacích spisov aj v tzv. živých trestných veciach vo forme overených kópií alebo originálov na NAKA.

Spisy zaistili 10. a 11. júna. Ako zhrnul krajský prokurátor, vyšetrovateľ zaistil celkom sedem vyšetrovacích spisov. Z toho boli tri originály vyšetrovacích spisov v tzv. živých trestných veciach, ktoré už boli vrátené vyšetrovateľovi NAKA policajného prezídia.

Zaistenie podľa jeho slov bolo nevyhnutné pre náležité zistenie skutkového stavu v trestnom konaní s cieľom zabezpečenia vecí, ktoré môžu slúžiť pre účely dokazovania v trestnom konaní vo veci prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. V prípade doteraz nikoho neobvinili.

„Orgány činné v trestnom konaní sú v prípade podozrenia z trestnej činnosti povinné konať z úradnej povinnosti, a to bez akýchkoľvek vplyvov alebo na základe domnienok. Je potrebné pripomenúť, že v žiadnej trestnej veci, v ktorej bol doposiaľ zaistený vyšetrovací spis, nebude ohrozený účel trestného konania," vysvetlil Remeta.

Zaistili aj Pčolinského spis

K odňatiu originálov vyšetrovacích spisov pristúpil vyšetrovateľ úradu inšpekčnej služby so súhlasom dozorového prokurátora KP Bratislava, pretože zo strany vyšetrovateľov NAKA, odboru Bratislava nebola v mesiacoch marec a máj 2021 poskytnutá zákonom predpokladaná súčinnosť.

„Z dôvodu absolútnej nesúčinnosti vyšetrovateľa NAKA Prezídia PZ, odboru Bratislava v prípade vyšetrovacieho spisu v tzv. živej trestnej veci obv. Vladimíra P., ktorý sa nachádzal na detašovanom pracovisku NAKA Prezídia PZ v Trenčíne, bolo potrebné vykonať prehliadku iných priestorov a pozemkov a originál tohto vyšetrovacieho spisu takto zaistiť," pripomenul Remeta. K zaisteniu došlo 11. júna.

Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Naopak podľa Remetu zo strany vyšetrovateľa úradu bola poskytnutá maximálna súčinnosť za účelom eliminovania dosahu odňatia vyšetrovacích spisov na prebiehajúce trestné konania. Pritom k odňatiu originálov vyšetrovacích spisov bolo pristúpené ako ku krajnej možnosti, keď zo strany vyšetrovateľov NAKA Prezídia PZ nebola poskytnutá žiadna súčinnosť.

„Predmetom zaisťovacieho úkonu boli vyšetrovacie spisy vedené na NAKA Prezídia PZ. Vyšetrovateľovi ÚIS Západ by pre ním vedené trestné konanie v zásade postačovali overené kópie vyšetrovacích spisov, čo však NAKA Prezídia PZ 10. júna v dvoch prípadoch odmietla vyhotoviť. Preto boli odňaté originály dvoch vyšetrovacích spisov v tzv. živých trestných veciach a to len za účelom vyhotovenia overenej kópie vyšetrovacích spisov," dodal Remeta.

Pozrite si reportáž k sporom medzi policajtami i prokurátormi.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Úrad inšpekčnej služby

Dôležité udalosti