Exšéf NAKA hovorí o vojne v polícii. Niektorí policajti Lučanského smrť oslavovali

liga majstrov_tvnoviny.mp4
Zdroj: Polícia SR

Naznačil, že podozrenia voči súčasnej vláde sa vyšetrujú inak.

Exšéf NAKA Branislav Zurian prehovoril. Týždeň po tom, ako odišiel z polície, mu kolegovia vyrazili dvere na byte v Poprade. Obvinili ho zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti. Prokuratúra však všetky obvinenia proti Branislavovi Zurianovi zrušila. Označila ich za nezákonné a neopodstatnené.

V rozhovore pre Plus 7 dní prezradil, že z polície odišiel pre tlaky. Neustále sa musel brániť a pravidelne chodil na pohovory k ministrovi Mikulcovi. Niekto mu dal nálepku, že je nominantom predchádzajúcej vlády. Otvorene hovorí o vojne v polícii.

Pred očami má scénu, ako na jeho odchod zareagoval policajný prezident Peter Kovařík. Mal mu povedať, že aj tak je prekvapený, ako dlho pod takým tlakom vydržal. Zurian tiež naznačil, že podozrenia voči súčasnej vláde sa vyšetrujú inak.

„Dano Čech (bývalý generálny riaditeľ sekcie daní na finančnej správe, dnes kajúcnik) mi hovoril, že Mikulec vraj zobral niekoľko tisíc eur za nejaký IT systém, ešte keď pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Čechovi to vraj povedal Imrecze,“ povedal Zurian s tým, že tú informáciu oznámil vyšetrovateľovi. „Treba pripomenúť, že Dano Čech je kajúcnik a kajúcnici musia hovoriť o každej im známej trestnej činnosti,“ dodal Zurian.

Rozhovor s B. Zurianom: Niektorí ľudia sa boja pravdy, začína sa tu kriviť právo

Ako šéfa NAKA ho mali odstaviť od vyšetrovacích prípadov. Tvrdí, že keby bola kontrola v Očistci, možno by František Bohm dnes žil. „Vyšetrovateľ mal toho veľa, zabudol mu po obvinení zaistiť zbrane a on sa zastrelil,“ uviedol Zurian.

„Teraz sa používa iná taktika. Pri Monike Jankovskej som sa chytil s niektorými policajtmi. Pýtal som sa, či naozaj bolo treba, aby na vystresovanú ženu, ktorá odchádza zo psychiatrie, čakalo šesť kukláčov?“ rozhorčoval sa bývalý šéf NAKA.

Zurian tiež povedal, že bývalý šéf operatívy Ján Kaľavský mu o manipulácii s výpoveďami povedal ešte minulý rok v decembri.

„O nejaký čas prišiel za mnou šéf operatívy Jano Kaľavský a rozprával mi, ako Čurillov tím ovplyvňoval ľudí, aby vypovedali istým spôsobom. Mal som pocit, akoby mi rozprával obsah nejakého filmu. Vravím - Jano, to nemyslíš vážne! Ak to bude pokračovať, chcem o tom vedieť. V marci prišiel zase za mnou s tým, ako operatívci skrivili ďalší prípad. Presviedčali človeka, aby vypovedal inak, než vypovedal predtým. Poslal som Jana, nech to ide nahlásiť, a on nechcel, že to nikto nepotvrdí a on skončí,“ uviedol Zurian.

Úradný záznam napísal 8. apríla a osobne ho zaniesol na Krajskú prokuratúru v Bratislave. Prokurátor to hneď dal do vyšetrovania a už na druhý deň brali Kaľavského ako svedka. Zobrali mu telefón a on všetko vyklopil, dodal Zurian.

Vyjadril sa aj k obvineniu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. NAKA ho obvinila ešte pod jeho vedením.

„Doteraz neviem, čo proti nemu majú. Neviem nič. Neviem, aké dôkazy majú proti nemu. Neviem to zhodnotiť. Keď ho chceli zatknúť, volal mi z Chorvátska. Povedal som mu, aby sa vrátil na Slovensko a bojoval. Možno dnes by som mu už povedal iné, ale vtedy som mu radil, aby sa vrátil,“ uviedol Zurian.

Keď mu Lučanský volal z Chorvátska, bol zlomený. „Poslal mi časť uznesenia, kde bolo, že zobral peniaze. Tuším 500-tisíc. Vtedy bol zlomený. Vravel - Dúfam, že aspoň ty mi veríš, že to nie je pravda. Ja tomu fakt neverím ani dnes. Každý robí chyby, ale tomuto neverím. Naposledy som Milana videl, keď sa prišiel prihlásiť. Bol v modrej košeli. Na chodbe sme si spolu ťukli zovretými päsťami. Odvtedy sme už nemali žiadny kontakt," dodal Zurian s tým, že policajti, ktorí robili na Lučanského prípade oslavovali, tešili sa z jeho smrti.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Branislav zurian

Dôležité udalosti