Pokračoval súd s obžalovaným Aghom v kauze zmenky. Odvolal sa na mŕtveho svedka

Obžalovaný Štefan Ágh prichádza na pojednávanie.
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ďalší svedkovia na dnešnom procese s Aghom potvrdili, že o žiadnych zmenkách nevedeli.

Ďalší mŕtvy svedok v kauze falšovania zmeniek televízie Markíza. Bývalý SISkár a kajúcnik František Böhm, ktorý pred mesiacmi spáchal samovraždu, mal podľa svedka nahovárať Petra Tótha na krivú výpoveď. Po Ernestovi Valkovi ide tak o ďalšieho mŕtveho človeka, na ktorého sa odvoláva obhajoba. Ďalší svedčiaci na dnešnom procese s Štefanom Aghom potvrdili, že o žiadnych zmenkách nemali vedomosť.

V kauze falšovania zmeniek sú hlavní aktéri už právoplatne odsúdení. Spolupracovník Mariana Kočnera Štefan Agh, však stále chodí na pojednávania.

Na pôde súdu sa dnes striedali viacerí svedkovia známi z pôvodnej kauzy. Jeden z nich však spomenul meno o ktorom doteraz mlčal.

„Böhm je obeťou systému, chudák,“ povedal Jozef Dučák.

Ten je spoluobvineným Mariana Kočnera v kauze Technopol a niekdajší majiteľ starožitníctva. Podľa svedka Petra Tótha zabezpečoval pre falšovanie zmeniek technické pomôcky. Dučák však tvrdí, že mu to mal poradiť zosnulý SISkár, ktorý svedčil aj proti Milanovi Lučanskom. O zmenkách však vypovedal už viackrát a meno Františka Böhma nikdy nespomenul.

„On bol ten čo aj sa od mojej dcéry dozvedel, že ja som mal starožitnosti a tým pádom oni vymysleli, že keďže som mal starožitnosti, tak som mal určite aj nejaký super archív kancelárskych papierov, že takto to mohol byť. Toto nakukal Tóth z Ameriky operatívcom a začali takto cvičiť. Viem, čo je vo veci. Cítim sa v tejto veci ohrozený v súvislosti s Ferom Böhmom,“ vypovdal Dučák na súde.

Dučáka sme sa pýtali, prečo si na Böhma spomenul až dnes, keď pred pár rokmi ho nespomínal. Na otázku neodpovedal.

„Povedal by som, že sú to také klasické výpovede spriaznených osôb s obžalovanými alebo výpovede obžalovaných osôb, ktoré sa s obľubou odvolávajú na osoby, ktoré sú už mŕtve aj v tomto prípade máme niekoľko takých odvolávok,“ komentoval prokurátor Ján Šanta.

„Mne sa veľmi ťažko vyjadruje, prečo až teraz odznelo meno Böhm. My sme mali určité indície. Preto sme mu aj položili túto otázku, či sa jednalo o pána Böhma. My výpoveď pána Dučáka považujeme za pravdivú,“ uviedol Aghov advokát Štefan Neszméry.

Okrem Jozefa Dučáka sa dnes na pôde súdu vystriedali mená figurujúce v samotnej televízii alebo v rade pre vysielanie. Zhodne potvrdili, že o zmenkách nič nevedeli.

„O zmenkách som sa dozvedel tak ako slovenská verejnosť z médii. Nevedel som o nich vôbec nič. Nemal som žiadne informácie o zmienených zmenkách a to je asi všetko, čo by som k tomu mohol,“ povedal bývalý riaditeľ televízie Vladimír Repčík.

Prokurátor si myslí, že by sa hlavné pojednávanie mohlo skončiť do konca leta. V prípade úspechu obžaloby by Štefanovi Aghovi hrozilo 12 až 20 ročné väzenie.

Téme sa venoval Adel Ghannam:


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štefan ágh

Dôležité udalosti