Muž, ktorý na protipandemickom proteste hádzal kamene, dostal päť rokov za mrežami

Rozhodnutie je právoplatné, prokurátor ani český občan sa voči nemu neodvolali.

Čech Pavel R., ktorý vlani v októbri na proteste proti pandemickým opatreniam pred úradom vlády hádzal na policajtov kamene, dostal päťročný trest vo väzení. Popradčana Martina J. súd pustil na slobodu. Informácie pre TV Markíza potvrdil hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak. V prípade Pavla R. zavážilo pri rozhodovaní zrejme aj to, že už bol súdne trestaný.

Rozhodnutie je právoplatné, prokurátor ani český občan sa voči nemu neodvolali. Pavlovi R. Pritom pôvodne hrozil 12 až 25 ročný trest, prípadne doživotie.Trestného činu útoku na verejného činiteľa sa totiž dopustil počas núdzového stavu.

Muži v sobotu (17. 10.) krátko pred 16.00 h po príchode vodného dela pred úrad vlády začali hádzať kamene a dlažobné kocky do policajtov velených do bezpečnostného opatrenia. „Hodené predmety opakovane zasiahli policajtov do prilby na hlave, hrude a viacerých miest na tele. Muži sa tohto konania dopustili za krízovej situácie - núdzového stavu vyhláseného uznesením vlády SR. Policajti mužov obmedzili na osobnej slobode v priebehu uvedeného zhromaždenia, a eskortovali na príslušné policajné oddelenie," konštatovala vtedy polícia na sociálnej sieti.

Zdroj: facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj

Ružička a Martin J. z Popradu boli obvinení z obzvlášť závažného zločinu útoku na verejného činiteľa, ktorého sa mali dopustiť 17. októbra 2020 počas protestov pred ÚV SR v Bratislave. V prípade dokázania viny im hrozil trest odňatia slobody na 12 až 25 rokov, keďže sa činov dopustili počas krízovej situácie – núdzového stavu.

Ultras fanúšikovia, stúpenci ĽSNS a iné osoby 17. októbra protestovali pred Úradom vlády SR. Žiadali odstúpenie vtedajšieho premiéra Igora Matoviča, zároveň nesúhlasili ani s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu. Zasiahla proti nim polícia, ktorá použila slzný plyn a vodné delá. Niekoľko osôb bolo zadržaných, zranených bolo viacero osôb.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti