Igor Matovič ostáva ministrom financií. Opozícii sa ho nepodarilo odvolať

Bill Cosby.
Zdroj: TASR

Líder Hlasu-SD tvrdí, že návrh na odvolanie podali aj v mene drvivej väčšiny občanov.

Igor Matovič ostáva ministrom financií. Plénum národnej rady ho neodvolalo z ministerského postu. Za jeho odvolanie hlasovalo 51 poslancov, proti bolo 67 poslancov a zdržalo sa 17. Odvolávanie Matoviča iniciovala opozícia.

Proti návrhu hlasoval aj klub SaS, hoci majú k Matovičovej práci výhrady.

„Takýto človek nemá absolútne žiadne predpoklady, ani odborné, ani morálne, ani iné na to, aby vykonával takéto významné pozície v štáte," poznamenal Peter Pellegrini. Označil ho za pôvodcu chaosu v krajine, kritizoval ho aj v súvislosti so situáciou v bezpečnostných zložkách. Myslí si, že koaličné strany sa museli podvoliť Matovičovej vôli, pretože ich „za niečo drží".

OĽANO kritizovalo, že pod iniciatívou na Matovičovo odvolanie boli podpísaní tí istí politici, ktorí „umožnili inštalovať organizovaný zločin do silových zložiek štátu, šikanovali a kriminalizovali opozíciu zneužívaním orgánov činných v trestnom konaní a doviedli Slovensko do morálnej a sociálnej mizérie“.

Odvolávanie trvalo dva dni

Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini je podľa ministra financií Igora Matoviča falošný človek, ktorý sa chce dostať späť k moci. To mu vicepremiér nechce umožniť a nemieni sa nechať vyštvať z politiky.

Nezaradený poslanec je presvedčený, že návrh na vyslovenie nedôvery nepredkladá len v mene 39 opozičných poslancov, ale aj v mene drvivej väčšiny občanov. Tí si podľa neho myslia, že Matovič nemá čo robiť vo významnej štátnickej pozícii. Uviedol to v stredu pri predstavovaní návrhu na odvolanie ministra financií z funkcie.

Zdroj: TASR

„Pôsobenie predsedu vlády aj ministra financií je práve o poctivej a systematickej práci, ktorú on tak úprimne nemusí a neznáša," skonštatoval Pellegrini s tým, že funkcia je o hľadaní konsenzu a vytváraní pokojného ovzdušia. Pripustil, že veril, že post premiéra Matoviča zmení, ale podľa neho sa tak nestalo.

Minister financií označll Pellegriniho za falošného politika, ktorý ľudí využíva na to, aby znova získal moc. Jeho prejav považuje Matovič za plný strachu. Pripomenul svedkov v trestných konaniach, ktorí podľa neho môžu začať svedčiť aj proti bývalým špičkám štátu.

Matovič predkladateľom návrhu na jeho odvolanie vyčítal, že využívali orgány činné v trestnom konaní na osobné a politické ciele. Spomenul účelové obvinenia na svojich kolegov v koalícii, ktorí boli v tom čase v opozícii. Uistil, že sa počas svojho pôsobenia na poste premiéra nestaral do žiadneho stíhania Slovensku.

Zdroj: TASR/Pavol Neubauer

„Hanbím sa za takéto správanie, ale sme slobodní. Budem veľmi rád, ak by pri hlasovaní hlasovali so svojim svedomím a presvedčením," vyhlásil.

Minister financií tiež vyhlásil, že opozícia sa ho chce zbaviť a vyštvať z politiky. "Budem bojovať dovtedy, dokým ma fyzicky neodstránite. Budem robiť všetko, aby ste ma nezlomili," vyhlásil s tým, že chce robiť všetko preto, aby sa opäť k moci nedostal Smer-SD či odídenci z tejto strany.

Pellegrini: Príčetný človek by pri fatálnych zlyhaniach odišiel z politiky

Líder Hlas-SD zároveň tvrdí, že Matovič nevyvodil politickú zodpovednosť za svoje zlyhania, pretože presadnutie na inú stoličku za vyvodenie zodpovednosti nepovažuje.

„Príčetný" človek by podľa neho pri takých "fatálnych" zlyhaniach odišiel z politického života. Vyzval Matoviča, aby skúsil vyvracať argumenty, ktoré sa týkajú jeho pôsobenia a "nekydal" neustále na opozíciu.

Hovoril tiež o odvrátiteľných úmrtiach na ochorenie COVID-19 a o zlyhaniach Matoviča pri riešení pandémie. Plošné testovanie podľa jeho slov stálo štát takmer 800 miliónov eur. Poukázal na to, že za takú sumu sa dajú pre občanov spraviť "neskutočné veci".

Kauza nákupu ruskej vakcíny Sputnik V

Kritizoval tiež sľuby o transparentnosti, ktoré sa podľa neho nenapĺňajú. „Táto vláda nemá o transparentnosti ani len poňatia," tvrdí Pellegrini. Poukázal napríklad na zisk trnavskej firmy, ktorá je podľa neho prepojená na Matoviča.

Ten podľa Pellegriniho súčasne urobil kroky, ktoré hraničili s ohrozením záujmov SR. Namietal postup pri nákupe vakcíny Sputnik V. „Všetky náklady, ktoré Slovensku vzniknú z tejto transakcie, by mali ísť na priamy účet Igora Matoviča," myslí si poslanec.

Zdroj: TASR

Matovič obhajoval aj nákup ruskej vakcíny Sputnik V. Odvolával sa na prieskumy, podľa ktorých sa vysoké percento ľudí chcelo zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 výhradne Sputnikom V. Dodal, že on osobne rokoval, aby sa zmluva o dodávkach vakcíny mohla zverejniť. Obvinil opozíciu z klamstiev, keď hovorí, že na vakcíne Slovensko prerobí.

Poslanci si odsúhlasili, že rokovanie bude v stredu pokračovať aj po 19.00 h, až do úplného prerokovania návrhu na odvolanie Matoviča, vrátane hlasovania.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Národná rada

Dôležité udalosti