Od júla platia nové pravidlá pre fungovanie prvej pomoci

Ilustračná snímka.
Zdroj: Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj

Opatrenia naviažu na celonárodný stupeň COVID automatu.

Od júla platia nové pravidlá pre fungovanie schémy prvej pomoci. Po novom sa jednotlivé opatrenia naviažu na celonárodný stupeň COVID automatu tak, aby kopírovali aktuálnu pandemickú situáciu a s ňou súvisiace obmedzenia stupňov varovania. Vplyv nových pravidiel sa však ukáže až v auguste, pretože v júli ešte zamestnávatelia a živnostníci môžu žiadať o finančnú pomoc za jún a máj. Na tieto mesiace ešte platia výšky príspevkov podľa schémy Prvá pomoc ++. Uviedla to hovorkyňa ministra práce Eva Rovenská.

Počnúc júlom sa bude poskytovanie finančnej pomoci na udržanie zamestnanosti riadiť štyrmi fázami. Vo fáze 0 sa pomoc nevypláca vôbec. Ide o stav, kedy žiaden z okresov nie je v 1. až 4. stupni varovania podľa COVID automatu a zároveň v stupni monitoring je aspoň 40 okresov.

Pre ďalšie tri fázy platia rozličné pravidlá, teda pomoc bude závisieť od epidemiologickej situácie v celom mesiaci júl. „Zároveň uvádzame, že medzimesačný prechod medzi jednotlivými fázami je možný najviac o dve fázy,“ zdôraznila hovorkyňa s tým, že keď žiadatelia čerpajú v júni pomoc na základe schémy Prvá pomoc++, tak za júl by výška pomoci nemala byť nižšia ako podľa opatrení schémy Prvá pomoc, ktorá platila v začiatkoch pandémie.

Vo fáze 1 sa bude Slovensko nachádzať, ak nie je vyhlásený celonárodný COVID automat na 1. až 4. stupni varovania a zároveň je v stupni monitoringu maximálne 39 okresov. Vtedy sa vyplácanie pomoci bude riadiť pravidlami schémy Prvá pomoc. Zamestnávatelia budú môcť žiadať o preplatenie mzdových nákladov na zamestnanca na úrovni 80 % hrubej mzdy. V tejto fáze však nebudú mať nárok na paušálny príspevok z opatrenia 3B. Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) budú môcť čerpať pomoc do výšky 540 eur a ak neboli nemocensky a dôchodkovo poistené, tak 210 eur.

Vo fáze 2 sa bude vyplácanie pomoci riadiť schémou Prvá pomoc+. V tejto fáze bude Slovensko vtedy, keď bude celonárodný COVID automat signalizovať 1. až 2. stupeň varovania. Zamestnávatelia vtedy budú môcť žiadať o príspevok vo výške 80 % celkovej ceny práce zamestnancov. V tejto fáze takisto nebude fungovať opatrenie 3B. SZČO budú môcť žiadať o pomoc do výšky 810 eur - nepoistení vo výške 315 eur.

V tretej fáze sa pomoc riadi schémou Prvá pomoc++, ide o 3. až 4. stupeň varovania podľa celonárodného COVID automatu. Zamestnávatelia budú môcť dostať 100 % celkovej ceny práce na zamestnanca, SZČO môžu žiadať o maximálne 870 eur - nepoistení vo výške 360 eur.

Vo fáze 1 by teda kaderníčka, ktorá nemá iný príjem a jej tržby poklesli o viac než 80 %, dostala 540 eur z opatrenia 2. Vo fáze 2 by mohla dostať 810 eur a vo fáze 3 zase 870 eur. Maloobchodná sieť, ktorá má na prekážke 100 zamestnancov, tak môže dostať vo fáze 1 z opatrenia 3A celkovo 88.000 eur. Vo fáze 2 môže dostať 110.000 eur a vo fáze 3 takisto 110.000 eur.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.