Zreje ovocie, ktoré prospieva imunite. Vyskúšajte dezert, ktorý ste v detstve milovali

Ilustračná snímka.
Zdroj: Arkadiusz Fajer/shutterstock.com

Ríbezle sú bohaté na vitamín C, na zimu si ho uchováte veľmi jednoducho.

V júli dozrieva ovocie, ktoré je veľmi bohaté na vitamín C, železo i horčík. Obsahuje vlákninu, ktorá nám pomáha s trávením. Toto ovocie s odporúča jesť aj vtedy, keď máte problémy s močovými cestami.

Reč je o ríbezliach, bez ktorých si leto azda ani nevieme predstaviť. Veď chleba s ríbezľovým lekvárom je spomienka na prázdniny u starých rodičov. U nás poznáme tri druhy - čierne, biele a asi najrozšírenejšie sú červené. V našom článku nájdete pár tipov a trikov, ako ich zachovať aj na zimu.

Okrem pozitív však toto bobuľové ovocie má aj negatíva. Vysoký obsah vitamínu C však môže spôsobovať problémy ľuďom s citlivým žalúdkom i ochoreniami aký gastritída, reflux či kyselina. Podľa odborníkov ríbezle nie sú vhodné pre alergikov.

Zdroj: VICUSCHKA/shutterstock.com

„Ríbezle sú aromatické bobule, ktoré majú v kuchyni všestranné použitie. Musia sa však nazbierať zrelé. Ak je viac nezrelých, všetko bude viac kyslé. Nie je to na škodu, pretože obsahujú vitamín C. Najviac ho do tela dostanete tak, ak ich konzumujete surové. Vitamín C sa výrazne stráca, keď ríbezle tepelne upravujete," povedal pre tvnoviny.sk šéfkuchár a tovaroznalec Vladimír Morochovič.

Ľuďom ich odporúča použiť do ovocných šalátov, dezertov, či do koláčov. Vhodné sú do studenej kuchyne napr. pri podávaní syrového taniera alebo len tak s tvarohom.

Pasírovanie a príprava ríbezlí na spracovanie

Najviac vitamínu C obsahujú čierne ríbezle a existuje niekoľko spôsobov ako ich uchovať na zimu. Šéfkuchár radí prepasírovať ich na pasírovači a odložiť.

„Šťavu môžete zriediť aj s cukrovým sirupom, následne použiť na poliatie zmrzlinového pohára, na omáčku, či ako náhradu za med. Pri bielych a červených ríbezliach je to iba o farbe, ich chuťová stopa je rovnaká," radí.

Najrýchlejšie ríbezle odstopkujete tak, že použijete vidličku. Chytíte strapec ríbezlí, stopky dáte do vidličkových medzierok a iba potiahnete z hora na dol.

Ríbezle by sme mali pred spracovaním prepasírovať. Pomôcť si môžete pasírovačom, ktorý kúpite v akýchkoľvek domácich potrebách. Ostane vám z nich iba šťava, oddelia sa stopky a zrnká. Podľa Morochoviča šťava je z ríbezlí základný polotovar na spracovanie a dá sa použiť do množstva receptov.

„Šťavu môžete vysterilizovať ako sirup alebo vyrobiť si coulis (hustá omáčka alebo pyré - pozn. red.), či rozmixovať na dreň. Čistú šťavu si môžete uchovať v mrazničke vo vrecúškach na ľad, ale aj rôznych téglikoch v chladničke. Dôležitá rada na záver - bobule ríbezlí uchovávajte v mrazničke bez stopiek," dodal Morochovič.

(Ne)známa josta

Krížencom čiernych ríbezlí a egreša je ovocie josta, ktoré rastie tiež na kríkoch. Vyšľachtiť jostu sa podarilo v roku 1970 Rudolfovi Bauerovi v kolínskom Max-Planck-Inštitúte a na trh sa tento krík dostal o päť rokov neskôr.

Zdroj: Orest lyzhechka/shutterstock.com

„Ovocie vyzerá ako čierna ríbezľa, ale chuťovo a veľkosťou sa líši. A práve veľkosť rozhoduje o šťavnatosti. Z tohto dôvodu sa šľachtitelia alebo záhradkári zameriavajú práve na ňu. Pri spracovávaní bobuľového ovocia je odpad, ktorý ovplyvňuje chuť vyrábaných produktov napr. džemov, či sirupov," vysvetlil Morochovič.

Zavárané ríbezle

Suroviny

ríbezle - množstvo záleží od vás
cukor - podľa hmotnosti

Postup

Odstopkované ríbezle umyjete pod tečúcou vodou. Bobule potom dáte do 0,7 l pohára, zasypete asi 3,5 PL cukru a necháte odstáť 12 až 16 hodín. Postup je ako pri zaváraní jahôd. Po uplynutí času dáte poháre sterilizovať.

Zdroj: Alena Brozova/shutterstock.com

Na sterilizovanie použijete hrniec alebo plech. Sterilizovať musíte tak, aby ste zakryli poháre do polovice vodou pri teplote 85 stupňov asi 20 minút. Pozor, vodu musíte nechať, asi šesť hodín, vychladnúť.

Druhá možnosť je, že pri rovnakom postupe, vrátane množstva cukru, nenecháte ríbezle odstáť. Nie úplne naplnené poháre s ríbezľami zalejete do 3/4 vodou a dáte sterilizovať.

Ríbezľový lekvár

Suroviny

ríbezle - množstvo záleží od vás
cukor - podľa hmotnosti

Postup

Ríbezlí, z ktorých chceme robiť lekvár, odvážime a zapamätáme si ich hmotnosť. Dáme do hrnca variť so stopkami. Na začiatok prilejeme trochu vodu, aby sa začal proces rozpúšťania. Úplne rozvaríme. Keď je zmes hotová, precedíme alebo prepasírujeme. Zmeriame si objem šťavy, z ktorej chceme robiť lekvár. Na liter šťavy použijeme 0,9 až 1 kg kryštálového cukru. Necháme úplne rozpustiť, môže to byť aj niekoľko hodín a varíme ako jahodový lekvár.

Zdroj: Sokor Space/shutterstock.com

Do hrnca, v ktorom budete variť lekvár, nalejete 24 h vopred vodu. Na druhý deň dáte do asi litrového hrnca 4 až 5 naberačiek ríbezľovej zmesi s cukrom. Lekvár varíte na miernom ohni, stále miešate. Je uvarený vtedy, ak prejdete varechou do kríža po zmesi, resp. na vareche sa vám urobí nitka. Uvarený lekvár plníte do suchých pohárov, pod ktoré položíte príborový nôž. Naplnené poháre zakryjete čistou utierkou a necháte 24 h odstáť. Potom ich zaviečkujete, resp. dáte navrch mokrý celofán, ktorý zaistíte gumičkou.

Ríbezľová pena

Zdroj: Valeri Pavljuk/shutterstock.com

Suroviny

hrsť obratých ríbezlí alebo 1 dl šťavy
1 až 2 bielka
cukor podľa chuti

Postup

Všetky ingrediencie dáme do misky elektrickým šľahačom alebo ručne vyšľaháme do peny. Dôležité je, aby sa spojili všetky ingrediencie, cukor sa rozpustil a sneh vyšľahal. Dáme do pohárov alebo kompótových misiek a ozdobíme.

TIP: Penu treba jesť ihneď po urobení. Keď ju dáte do chladničky, pena klesne a na dnes ostane ríbezľovo-cukrová šťava.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti