Problémovú medvedicu s mladými uspali a premiestnili do divokej prírody Vysokých Tatier

Medvedicu s dvoma mladými premiestnil do záveru Tichej doliny.
Zdroj: Facebook/Štátne lesy TANAPu

Návštevníci by preto mali byť na turistickom chodníku a tiež okolo turistických zariadení opatrní.

Zásahový tím pre medveďa hnedého zasiahol voči problémovej medvedici s dvomi mladými, ktoré spôsobovali škody medzi Hrebienkom a Starým Smokovcom. Uspali ich a premiestnili do divokej prírody Vysokých Tatier. Akcia sa uskutočnila pod dozorom veterinárneho lekára. Informovali o tom z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia SR.

Ochranári monitorovali pohyb medvedice s mladými od 28. apríla. Podľa Michala Haringa zo zásahového tímu ide o mladú, približne štvorročnú medvedicu, ktorá sa zatiaľ nestala typickým kontajnerovým medveďom a dokáže si nájsť v prírode prirodzenú potravu. Napriek tomu už zviera vykazuje stratu plachosti pred človekom a postupne začalo spôsobovať viac škôd na majetku.

Ďalšia medvedica sa priblížila k ľuďom. Videli ju aj s mláďatami pri obci Abrahám

Najčastejšie boli zaznamenané škody na drevených častiach budov, napríklad na bufetoch v Smokovcoch, železničnej stanici v Starom Smokovci či na budove Slovenského zväzu sánkarov.

„Plašenie medveďov je jednou z foriem averznej terapie, ktorá sa využíva po celom svete. Jej cieľom je znovunavodenie plachosti u medveďov s pozmeneným správaním prostredníctvom negatívneho stimulu. Táto metóda však bola neúčinná a medvede sa opakovane vracali do osídlených oblastí, kde spôsobovali škody,“ vysvetlil Haring.

Ochranári zo zásahového tímu sa rozhodli odchytené medvede umiestniť v jednej z dolín Vysokých Tatier. Ide o územie s najvyšším stupňom ochrany prírody a výrazne obmedzeným pohybom turistov. Ochranári budú naďalej pohyb medveďov monitorovať. Rozhodnutie ochranárov ocenil minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). „Ochranou tradičných obyvateľov našich hôr chránime globálnu biodiverzitu,“ doplnil šéf envirorezortu.

Nedá sa však vylúčiť, že medvedica bude vo svojich synantropných zvyklostiach pokračovať aj na novom pôsobisku. Návštevníci by preto mali byť na turistickom chodníku a tiež okolo turistických zariadení opatrní.

VYSOKÉ TATRY/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medvedica

Dôležité udalosti