Koniec voľnému retušovaniu fotografií na sociálnych sieťach. Nóri predstavili nový zákon

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/AMBERLIGHTPHOTO

Chcú tak presadiť opätovné uznávanie štandardnej krásy.

Sociálne siete sú plné hlavne upravených, vyretušovaných fotografií. Šikovná osoba si prostredníctvom aplikácie a niekoľkých krokov uberie niekoľko kilogramov, vyhladí pokožku, zhustí vlasy, vybieli zuby a odstráni kruhy pod očami. V minulosti sa podobne upravovali fotografie skôr sporadicky a len do profesionálnych časopisov.  V súčasnosti ide o bežný postup, ktorý spôsobuje „obyčajným“ ženám psychické problémy, nerešpektujú svoje telo, sú nespokojné, cítia sa nedokonalo v tomto dokonalom svete.  A práve s týmto problémom bojujú viacerí inštitúcie, feministky a po novom aj zákon, aspoň ten v Nórsku.

Zdroj: shutterstoc.com/Mariia Boiko

Nórske ministerstvo pre deti a rodinné záležitosti predstavilo nový zákon, ktorý zakazuje zdieľať influencerom a inzerentom na sociálnej sieti vyretušované fotografie. Chcú tak presadiť opätovné uznávanie štandardnej krásy. V prípade, že predsa zverejnia upravené fotografie tela, tváre a pokožky, musia byť označené štítkom navrhnutým vládou, ktorý na úpravy diváka upozorní. Ide napríklad o zväčšenie pier, zúženie pásu či pridanie opálenia.

Zákon má zatiaľ dosah len na zarábajúce osoby, ktoré získavajú za zdieľaný obsah na Instagrame, TikToku, Facebooku, Snapchate alebo Twitteri platbu alebo z nich majú akékoľvek iné výhody. Ide teda o limitovanie upraveného obsahu za propagačným účelom.

V parlamentnom hlasovaní ho schválilo 72 úradníkov a 15 bolo proti. „Dúfame, že toto opatrenie užitočne a významne prispeje k potlačeniu negatívnych dopadov takejto reklamy, najmä na deti a mladých ľudí,“ uviedlo ministerstvo.

Podľa štúdie z roku 2019, kozmeticky upravené fotografie zvyšujú u žien medzi 18 až 29 rokom života túžbu po plastickom zákroku. Zákon musí ešte schváliť nórsky kráľ, ktorý aj rozhodne, kedy nadobudne účinnosť, uvádza portál independent.uk.

NÓRSKO/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti