Čerpanie dovoleniek sa rozbieha. Viacerí sa však sťažujú, že im zamestnávatelia voľno aj škrtali

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Zákonník práce zakotvil niekoľko podmienok.

Čerpanie dovoleniek sa rozbieha. To, koľko voľna dostanete, sa môže meniť v závislosti od veku či povolania.

Zákonník práce zakotvil niekoľko podmienok. Pre pandémiu sa však viacerí sťažovali, že im zamestnávatelia voľno aj škrtali.

Zákonník práce je v tomto smere postavený výrazne v prospech zamestnávateľa. Platí, že dovolenku určuje zamestnávateľ, aj keď, malo by to byť po dohode.

Aby ste sa vyhli tomu, že plánovanú dovolenku nedostanete, aj vy by ste to mali svojmu zamestnávateľovi oznámiť dostatočne vopred.

On však zas musí dodržať Zákonník práce, a teda počas roka vám priznať toľko voľna, na koľko máte nárok.

Mladší zamestnanci majú garantované štyri týždne dovolenky. O týždeň viac oddychu dostanete vtedy, ak dovŕšite 33 rokov. Po novom, ale aj vtedy, ak ste mladší, ale staráte sa o dieťa.

Osobitne sa pozerá na rizikové povolania či pedagogických zamestnancov. Samozrejme, v kolektívnej zmluve si môžu zamestnanci dohodnúť aj vyšší počet dní dovolenky.

Mnohí si však vyberať termín nemôžu aj pre celozávodné voľno. Nepríjemnejšie ako dovolenka na príkaz však je, ak už oddychujete a na dovolenke vás zháňa šéf. Vypnutý telefón vám môže narobiť problémy.

Zamestnávateľ totiž môže vo výnimočných prípadoch stiahnuť zamestnanca z dovolenky, v takom prípade mu však musí uhradiť náklady, ktoré mu s tým vznikli.

Niektorí však možno nebudú oddychovať tak dlho, pretože pre pandémiu boli nútení zmeniť prácu.

Vtedy máte nárok na pomernú časť dovolenky. Tú, ktorú ste si nestihli u pôvodného zamestnávateľa vyčerpať, vám musí preplatiť. Časť dovolenky dostanete aj vtedy, ak pracujete teraz na kratší úväzok.

„Ak zamestnanec po skrátení úväzku bude pracovať menší počet dní v týždni, týždne dovolenky sa mu prepočítajú pomerne k jeho novému rozvrhu pracovného času. Ak zamestnanec, ktorý pracuje päť dní v týždni, má nárok na 20 dní dovolenky, ten, ktorý pracuje tri dni v týždni, má nárok na 12 dní dovolenky,“ priblížil Ladislav Kerekeš z Národného inšpektorátu práce.

Inšpektorát však eviduje viacero podnetov, podľa ktorých to zamestnávatelia nerešpektujú. Mnohé otázky sa okrem iného týkajú aj nedávneho zatvorenia prevádzok, pre čo chceli dovolenky zamestnancom škrtať. Aj preto je dobré si pravidlá vopred overiť.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Andrea Mačošková

Dôležité udalosti