Domáce

Podľa prieskumu je na Slovensku oveľa viac neveriacich ako podľa sčítania

Kostol Biely Potok
Zdroj: TV Markíza

Pravidelne, teda aspoň raz mesačne a viac, chodí do kostola 40,5 percenta opýtaných, štvrtina nechodí do kostola nikdy.

Na Slovensku žije viac ľudí bez vyznania, ako ukázalo sčítanie obyvateľov v roku 2011. Kým podľa výsledkov sčítania je bez vyznania 13,4 percenta Slovákov, výskum Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) s názvom Demokratickosť a občania na Slovensku hovorí až o 21,88 percenta.

„Náš výskum je presnejší, lebo sa nám podarilo znížiť počet tých, ktorí povedali, že nevedia alebo boli nezistení," povedal na dnešnej tlačovej besede šéf výskumu sociológ Miroslav Tížik. Z výsledkov sčítania vyplýva, že 10,6 percenta obyvateľov nevedelo alebo neodpovedalo na otázku, k akému náboženskému vyznaniu sa hlásia. Sociologický výskum znížil toto číslo na 1,42 percenta. Výskum sa konal od 29. mája do 8. júna na vzorke 1 215 respondentov, dáta zbierala a spracovala agentúra Focus.

Zdroj: TASR

Počas prieskumu tiež zisťovali, ako často sa respondenti zúčastňujú na náboženských obradoch, napríklad na omšiach či bohoslužbách. V porovnaní s podielom prihlásených k nejakému náboženskému vyznaniu (76,7 percenta) je podľa Miroslava Tížika vidieť, že pravidelne, teda aspoň raz mesačne a viac, chodí do kostola len 40,5 percenta opýtaných.

Štvrtina (25,2 percenta) nechodí do kostola nikdy. Respondentov sa tiež pýtali, či sú členmi cirkvi či náboženskej skupiny alebo sa nejako podieľajú na ich aktivitách. Za aktívnych členov sa považujú 8,86 percenta opýtaných, 12,2 percenta sa považuje za pasívnych členov. Najviac účastníkov prieskumu - 73,5 percenta o sebe tvrdí, že nie sú členovia a ani sa nijako nepodieľajú na aktivitách cirkví.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.