Ako je to s deťmi, keď dostanú covid cez prázdniny? Platí pandemická OČR-ka? Tu je odpoveď

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Desaťtisíce rodičov strávili na pandemickom ošetrovnom dlhé mesiace. Ani s príchodom prázdnin sa ale táto možnosť nekončí.

S príchodom prázdnin pracujúci rodičia riešia, ako sa postarať o svoje deti. Mnohí o tom nevedia, no na škôlkara môžu využiť ešte aj pandemickú OČR-ku od Sociálnej poisťovne. So školákmi je to ale iné. Na tých môžete dostať dávku len vtedy, ak počas leta ochorejú.

Desaťtisíce rodičov strávili na pandemickom ošetrovnom dlhé mesiace. Ani s príchodom prázdnin sa ale táto možnosť nekončí. Viaceré materské školy už o týždeň či dva zatvoria, aby si personál mohol vyčerpať dovolenku. A ak nie je zabezpečené iné zariadenie, ktoré by sa o škôlkara v tom čase postaralo, môžete si požiadať o pandemickú OČR-ku.

„Rodičovi vzniká nárok, ak je predškolské zariadenie zatvorené zriaďovateľom, riaditeľom alebo iným orgánom alebo takisto, ak dieťa ochorie," potvrdzuje Zuzana Dvoráková, hovorkyňa Sociálnej poisťovne.

Viaceré mamy a otcovia o takejto možnosti ani netušia. A keď sa dá, spoliehajú sa radšej na babky a dedkov.

Aj keď vaše dieťa ešte nie je jasličkár či škôlkar, cez prázdniny si tiež môžete pýtať dávku od poisťovne cez jej webový formulár.

„Rodič dieťaťa, ktoré dosiahlo tri roky, ale do škôlky ešte nechodí, si takisto môže uplatňovať nárok tak, ako to bolo napríklad na jar," vysvetľuje Jozef Mihál, expert na sociálne a pracovné právo.

So školákmi je to už ale inak. Tí majú celé dva mesiace oficiálne školské prázdniny. Na pandemickej OČR s nimi môžete zostať do 16 rokov ak ochorejú. Alebo môžu po novom dávku čerpať aj pracujúci starí rodičia.

Koľko dní ste nepracovali, ale sa starali o dieťa, treba ako doteraz poisťovni na konci mesiaca oznámiť v čestnom vyhlásení. Čakať ale môžete iba štandardnú dávku v sume asi polovice hrubej mzdy. Zvýšené OČR-ky či PN-ky, keď ľudia dostávali plný čistý plat, platili iba v apríli. A viac ich vláda nepredĺžila.

Pozrite si reportáž


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prázdniny

Dôležité udalosti