Dôchodkyňa z Prešova po smrti manžela nedokáže vyžiť z vdovského dôchodku

Pani Magdaléna.
Pani Magdaléna. Zdroj: TV Markíza

Výpočtom Sociálnej poisťovne nerozumie.

Po smrti manžela nedokáže vyžiť z vdovského dôchodku. Dôchodkyňa z Prešova výpočtom Sociálnej poisťovne nerozumie. Tie sú zrejme správne. Zákon totiž už v niektorých prípadoch s minimálnou penziou nepočíta.

Manžel pani Magdalény zomrel na covid vo februári. Obaja poberali minimálne dôchodky okolo 350 eur. Vdova si preto podľa prepočtov z internetu vyrátala, aký jej asi vyjde vdovský dôchodok. Vyšla jej stovka. No napokon zo stovky nie je ani polovica.

Suma, ktorú jej Sociálna poisťovňa priznala, ju zaskočila. V takýchto prípadoch na minimálne dôchodky totiž neprihliadajú.

"Podľa zákona pri výpočtoch vdovského dôchodku, resp. pri súbehu dôchodkov, sa do úvahy berie výška pôvodne priznaného starobného dôchodku za odpracované roky, nie výška minimálneho dôchodku, na ktorý bol starobný dôchodok zvýšený," hovorí Zuzana Dvoráková, hovorkyňa Sociálnej poisťovne.

Vdovský dôchodok vo výške 60 percent pani Magdaléne teda nevypočítali z minimálneho ale z pred rokmi priznaného pôvodného manželovho dôchodku. Podľa vzorca to ale stále nie je konečná suma.

"Zákon určuje, že vyšší z dôchodkov sa vypláca v plnej výške a nižší v polovičnej a tiež sa pri tom u vdovy porovnáva pôvodný starobný dôchodok, nie ten minimálny, " dodáva Zuzana Dvoráková.

Ak by pani Magdaléne vdovský dôchodok vyrátali z jej a manželovho minimálneho príjmu, prilepšila by si mesačne o vyše 100 eur , v skutočnosti teraz na viac dostane necelých 40 eur.

Pozrite si reportáž


PREŠOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti