Povinnosti zamestnávateľov cez horúčavy. Na toto máte nárok

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/fizkes

Aké zásady treba v práci dodržiavať počas horúčav?

Vysoké letné teploty neznášajú všetci rovnako, niekoho organizmus extrémne zaťažujú a iný si ich užíva. Záleží to na viacerých faktoroch, od typu osoby až po podmienky, v ktorých dané počasie znáša. A tu je potrebné si uvedomiť isté nároky a práva, na ktoré máte právo. Hlavne ak sa u vás v práci „nedá vydržať".

Aké zásady treba v práci dodržiavať počas horúčav? Čo by sme nemali zanedbať? Aj takéto otázky sme kládli advokátovi Marcelovi Borisovi v Teleráne. Ako nám prezradil, práva a povinnosti zamestnanca a zamestnávateľa v horúčavách upravuje aj zákon o ochrane verejného zdravia. Bližšie ich popisuje vyhláška, ktorú nájdete tu.

Prečítajte si aj: SHMÚ vydal najvyšší stupeň výstrahy pred horúčavami. Päť okresov zažije vo štvrtok peklo

Ako to s podmienkami v horúčavách je

Zamestnávatelia musia byť v lete precízny, pravidelne sledovať predpoveď počasia a merať teplotu v chládku. V prípade nepriaznivých podmienok, keď je vonku v tieni vyše 30 stupňov Celzia, musia upraviť pracovný poriadok alebo pracovný dobu zamestnancom. V prípade stránkových hodín však nemôže ísť o úpravu zo dňa na deň, klienti sa o zmene úradných hodín musia dozvedieť vopred, tvrdí Boris.

Nasledujúce podmienky sa týkajú hlavne komfortnej stránky zamestnanca, teda snahy o jeho ideálne podmienky na pracovisku. Nikto nedokáže pracovať pri vysokých teplotách, preto je nutné prispôsobiť počasiu aj mikroklimatické podmienky. Na pracovisku nesmie byť príliš chladno, aby zamestnávateľ neohrozil zdravie zamestnanca. Teplota však nemôže byť ani rovnaká ako vonku, aby mu zabezpečil komfort. Predpoklady na optimálne mikroklimatické podmienky má vytvárať stavebné riešenie budovy.

Zabezpečiť má aj ochranné prostriedky na vytvorenie tieňa, ako rolety, markízy, slnečníky, žalúzie, aby bola práca čo najefektívnejšia. Nemôžeme zabúdať na zvýšený pitný režim. Zamestnávateľ musí zabezpečovať pitný režim poskytovaním pitnej vody a iných nápojov dopĺňajúcich minerálne látky vylučované pri práci pre zamestnancov za extrémnych teplôt potením.

Zdroj: shutterstoc.com/poylock19

Zásady v horúčavách

Zamestnávatelia by mali mať vypracovaný núdzový plán, čo robiť, ak u zamestnanca spozorujú príznaky nevoľnosti, alebo ochorenia spôsobeného vysokými teplotami, vrátane zabezpečenia dostupnosti lekárskeho ošetrenia, ak je to potrebné.

Takisto aj zamestnanci by si mali počas horúcich dní viac všímať svojich kolegov, najmä mladších a neskúsených a okamžite hlásiť prípadné zdravotné problémy, ktoré sa môžu pri práci v horúčavách vyskytnúť. Na to je potrebné, aby vedeli správne rozoznať všeobecné príznaky hroziaceho ochorenia a okamžite dokázali podniknúť príslušné kroky - upozorniť zamestnávateľa či privolať lekársku službu prvej pomoci.

Prečítajte si aj: Salmonela, listerióza a iné infekcie. Ako sa im v lete vyhnúť?

Čo v prípade nesplnenia podmienok

V prípade nedodržania podmienok sa zamestnanci môžu obrátiť na inšpekciu práce. Sprevádza to však niekoľko problémov. Prvým je, že vyriešenie sťažnosti môže trvať niekoľko týždňov, a tak vyriešenie sťažnosti môže prísť až vtedy, kedy už nebude relevantné. Druhý problém nastane vo vzťahu medzi zamestnancom a zamestnávateľom, ktorý bude pravdepodobne touto sťažnosťou narušený.

Viac sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti