Podľa Matoviča konala Čaputová podlo a zákerne. Prezidentka vyzvala poslancov, aby zmenili ústavu

Zuzana Čaputová, Igor Matovič, Peter Pellegrini a Robert Fico.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Premiér Heger hovorí, že opozícia má strach z očisty Slovenska.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že poslanci Národnej rady môžu prijať ústavný zákon, ktorý by umožnil referendum za predčasné voľby. Urobiť tak môžu aj na mimoriadnej schôdzi a zákon vedia schváliť veľmi rýchlo. Následne môžu prijať uznesenie NR SR, ktorým žiadajú o vyhlásenie referenda. Prezidentka by obratom takéto referendum vyhlásila, pretože by bolo jasné, že by bolo v súlade s ústavou.

„Vnímam frustráciu a nespokojnosť ľudí s aktuálnou politickou situáciou. Zároveň musím povedať, že vnímam unikátnu zhodu predstaviteľov politických strán, ktorá prišla ako reakcia na rozhodnutie Ústavného súdu,“ vyhlásila prezidentka.

Zároveň dodala, že ak by referendum vyhlásila bez rohodnutia súdu, referendum by sa uskutočnilo a Ústavný súd by ho následne vyhlásil za neplatné. Čaputová vyhlásila, že prisahala na ústavu a bude ju dodržiavať.


Ústavný súd v stredu (7.7.) rozhodol, že referendum o predčasných voľbách by bolo v rozpore s ústavou. Pozrite si reakcie politických strán:

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že je rád, že sa táto otázka vyriešila a Slovensko má jasné pravidlá. Snahy opozície podľa neho jasne ukazujú, že sa nevedia zmieriť s výsledkami demokratických volieb.

„Je to znak ich stupňujúceho sa strachu z očisty Slovenska, čo ich ženie k tomu, že za každú cenu sa chcú dostať k moci,“ povedal premiér.

Opozičná strana Hlas, ktorá zber podpisov iniciovala, vyhlásila, že dnes je čierny deň slovenskej demokracie.

„Rozhodnutie Ústavného súdu o referende je tvrdou fackou ľuďom, ktorým tak bola popretá možnosť naplniť jedno z ich základných demokratických práv. Rozhodnutie Ústavného súdu je formálno - právnym verdiktom, ktorý síce musíme rešpektovať, ale ktorému chýba demokratický duch a nesie v sebe nebezpečný precedens do budúcnosti. Ústavný súd odkázal ľuďom na Slovensku, že moc nezávisí od vôle ľudí a vláda si môže počas svojho mandátu dovoliť čokoľvek. Nikto nemá silu a právomoc, aby mohol ju mohol zastaviť.

Rozhodnutie ústavného súdu zároveň znamená, že poslanecký mandát je ľudským právom, na ktoré sa nedá siahať. Hoci podľa samotnej ústavy pochádza moc od ľudí, nemajú právo ju uplatniť ani v prípade, že vláda koná proti ich záujmom.

Rozhodnutie Ústavného súdu považuje HLAS za nemorálne, pretože potláča slobodnú aktivitu ľudí a vystavuje im pečiatku zbytočnosti,“ uviedla strana v stanovisku.

Hlas vyzval 600-tisíc ľudí, ktorí podpísali petíciu, aby slobodne prejavili svoju nespokojnosť a dali najavo, čo si myslia o rozhodnutí Ústavného súdu. Zároveň vyzývajú vládnu koalíciu, aby v parlamente podporila taký návrh zákona, ktorý by umožnil v budúcnosti referendum o predčasných voľbách.

Strana zároveň pripraví návrh na medzinárodné inštitúcie, aby posúdili dnešné rozhodnutie Ústavného súdu.

Matovič: Nesúhlasím so zlomyselným konaním pani prezidentky

Z rozhodnutia Ústavného súdu nie je nadšený ani minister financií Igor Matovič. Na sociálnej sieti uviedol, že nesúhlasí so zlomyselným konaním prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa v prípade referenda obrátila na Ústavný súd.

„Ak by podpisy za konanie referenda vyzbierala jej progresívna skupinka, ani by ju len nenapadlo dávať možnosť Ústavnému súdu referendum zablokovať. Tvrdila by, že predsa ľudia majú právo vyjadriť svoj názor a ona má právo vyhlásiť referendum aj bez posúdenia Ústavným súdom.… ale nestalo sa. Podpisy zbierali ľudia, ktorými jej majestát v skutočnosti pohŕda, tak ich o právo vyjadriť sa, okradla. Podlé a zákerné. Pľuvanec do očí 600 tisíc ľuďom,“ napísal Matovič.

Dodal, že nie je za predčasné voľby, ale je presvedčený, že voliči opozície majú právo na konanie referenda o tejto otázke.

Smer kritizuje prezidentku

Predseda Smeru Robert Fico vyhlásil, že prezidentka Zuzana Čaputová môže za to, že sa na Slovensku nebude konať referendum o predčasných voľbách a ľudia by jej mali dať primeraným spôsobom najavo svoj nesúhlas.

Čaputová podľa Fica podporuje vládu Eduarda Hegera a od začiatku chcela referendum zmariť. Kritizoval aj predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana, ktorý podľa Fica neprimeraným spôsobom informoval o rozhodnutí súdu.

SaS rozhodnutie rešpektuje

Koaličná strana SaS rozhodnutie súdu rešpektuje.

„Strana Sloboda a Solidarita (SaS) rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR. Boli sme však pripravení považovať rozhodnutie občanov v referende za záväzné a podľa neho aj v parlamente hlasovať,“ uviedla strana v stanovisku.

Šeliga: Prípadnú novelu ústavy nepodporíme

Strana Za ľudí rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu. Podpredseda strany Juraj Šeliga to vníma tak, že ÚS svojím rozhodnutím definitívne odpovedal na dlhodobú otázku. So samotným rozhodnutím sa podľa vlastných slov stotožňuje. Líderka strany Za ľudí Veronika Remišová už avizovala, že aj keby ÚS rozhodol inak, na referende by sa nezúčastnila, keďže ho považuje za nástroj „pokryteckej politiky Roberta Fica a Petra Pellegriniho“.

„Z občianskeho, spoločenského, politického a právnického hľadiska bude odôvodnenie rozhodnutia mimoriadne zaujímavé. ÚS nám zároveň dal definitívne odpoveď na otázku, ktorá sa tiahla našimi politickými dejinami roky," uviedol Šeliga.

Pripomenul, že pri každom pláne na referendum o skrátení volebného obdobia sa otvárala debata o jeho ústavnosti. Teraz podľa neho ÚS povedal, že takéto referendum nie je prípustné. „Pretože, okrem iného, Ústava stanovuje, že volebné obdobie je štvorročné. Legitimita mandátu získaného v riadnych voľbách by nemala byť narušená zmenou politických nálad v spoločnosti," ozrejmil s tým, že takýmto rozhodnutím sme sa vyhli potenciálnym desiatkam referend, ktoré sú „nielen drahé, ale v prípade skrátenia volebného obdobia môžu významne znížiť legitimitu a kontinuitu politík jednotlivých vlád“.

Šeliga zároveň avizoval, že nepodporí ani prípadnú novelu ústavy, o ktorej už hovorila opozícia. Podľa jeho slov by to znamenalo, že opozícia by nerobila nič iné, iba referendá o predčasných voľbách. „Bola by to nesystémová a populistická novela ústavy," uzavrel.

SNS: Došlo k pošliapaniu práv 600-tisíc občanov

Ústavný súd svojím stredajším rozhodnutím povýšil práva parlamentných poslancov nad práva občanov SR a vyšiel v ústrety prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Vyhlásila to mimoparlamentná Slovenská národná strana (SNS). Deklaruje, že verdikt rešpektuje, no je presvedčená, že ÚS rozhodol v rozpore s ústavnými zvyklosťami a ústavou.

„Ak môžu volebné obdobie skracovať poslanci Národnej rady SR, čo v histórii Slovenskej republiky urobili trikrát, nie je najmenší dôvod pochybovať o tom, že skrátiť volebné obdobie môžu skrátiť aj občania SR hlasovaním v referende,“ skonštatovali predstavitelia SNS.

Zároveň vyjadrili ľútosť nad tým, že došlo k „pošliapaniu" občianskych práv a želania takmer 600.000 občanov Slovenska. Hlava štátu je podľa národniarov odteraz plne zodpovedná za vývoj v krajine a za vládnutie tejto vlády.

K rozhodnutiu sa vyjadril aj predseda petičného výboru Ervín Erdélyi: „Ako predstavitelia petičného výboru sme nesmierne rozčarovaní a prekvapení verdiktom Ústavného súdu. Ako občania tejto krajiny toto rozhodnutie považujeme za neprijateľné. Skutočnosť, že Ústavný súd berie občanom právo na vyjadrenie svojho názoru vnímame veľmi negatívne. Zároveň to otvára množstvo ďalších otázok, ktoré bude treba následne vyriešiť. Je nám však nesmierne ľúto, že Ústavný súd zmaril snahu 600 000 nespokojných občanov, ktorí niesú spokojní s aktuálnou vládnou garnitúrou. V najbližšej dobe sa podobne oboznámime s verdiktom súdu a následne zvážime ďalšie kroky.“

Mimoparlamentná Republika hovorí o obrovskej rane

Mimoparlamentná strana Spolu víta rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o referendovej otázke. Vyzdvihla jeho význam z hľadiska budovania SR ako právneho a demokratického štátu. Hnutie KDH v reakcii uviedlo, že si ctí inštitút referenda, vláda sa však má podľa nich meniť voľbami.

Strana Spolu považuje za správne, že sa prezidentka Zuzana Čaputová s referendom obrátila na ÚS SR. „Je mimoriadne dôležité, že Ústavný súd raz a navždy rozhodol, že pomocou petície a vyhlásenia referenda nie je možné skrátiť volebné obdobie a vyvolať predčasné voľby. Z pohľadu budovania Slovenskej republiky ako právneho a demokratického štátu to je zásadné rozhodnutie s konkrétnym dosahom na systém našich volieb, ako aj praktický výkon politiky na Slovensku,“ vyhlásil predseda strany Juraj Hipš.

„V KDH si ctíme inštitút referenda, ale zastávame názor, že vláda sa má meniť voľbami. Inou možnosťou je rozhodnutie o predčasných voľbách volenými zástupcami v Národnej rade SR, ale ako je vidieť, 90 hlasov za predčasné voľby sa dnes v parlamente nenájde,“ skonštatoval predseda KDH Milan Majerský.

Mimoparlamentné hnutie Republika označilo rozhodnutie ÚS za „obrovskú ranu pre demokraciu na Slovensku“. „Je to pľuvanec do očí všetkým 580.000 ľuďom, ktorí s nádejou na ukončenie tejto vlády podpísali petičné hárky za referendum,“ skonštatovalo hnutie. Myslí si, že rozhodnutie ústavných sudcov mohlo byť ovplyvnené „zastrašovaním vládnej moci“ a Slovensko nebolo ešte nikdy tak bezprávnym štátom, ako je v súčasnosti.

Predsedníčka mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová vo svojej reakcii uviedla, že rozhodnutie ÚS rešpektujú, odmietajú však vyjadrenie lídra OĽANO a ministra financií Igora Matoviča. Ten odsúdil konanie prezidentky SR Zuzany Čaputovej ohľadom navrhovaného referenda o predčasných voľbách. „Práve Matovič a súčasná vládna koalícia svojim nekompetentným vládnutím, neustálym vnášaním sporov a narúšaním stability vlády počas najkrízovejšieho obdobia, dohnali ľudí k volaniu o predčasných voľbách,“ uviedla Bihariová.

PS vyzvalo Matoviča, aby inicioval v koalícii prijatie novely ústavy, ktorá referendum ústavne sprístupní a umožní. Taktiež ho vyzvalo, aby následne navrhol Národnej rade SR schválenie uznesenia o vyhlásení referenda.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti