Chystáte sa na hory? Tipy a rady na výbavu, ktorá by vám nemala chýbať

shutterstock_723981925.jpg

Dôležité je nepodceniť prípravu a neriskovať tak svoje zdravie.

Pandémia koronavírusu, ale aj finančná situácia, prinútila viacerých ľudí dovolenkovať aj tento rok na Slovensku. Či už ide o pobyt v hoteli, na chate alebo v karaváne, určite sa vyberiete aj do prírody a do hôr.

Niektorí obľubujú náučné chodníky, iní iba prechádzky po lúkach a nájdu sa aj vášniví turisti, ktorí v horách nájdu útočisko aj pred súčasnými horúčavami. Dôležité je však nepodceniť prípravu a neriskovať tak svoje zdravie.

Prečítajte si aj: Zbavte sa bolestivého trenia stehien v sukni. Prvú pomoc nájdete v kúpeľni

Svoje skúsenosti, tipy a rady prišla do Telerána povedať Ivana Sikulová, horolezkyňa, inštruktorka skialpinizmu a dobrovoľná horská záchranárka. Taktiež je držiteľkou medzinárodného diplomu pre horskú medicínu a zároveň ​​inštruktorkou na medzinárodnom kurze horskej medicíny. Horolezectvu a skialpinizmu sa venuje viac ako 25 rokov

Ako sa pripraviť na turistiku

V prvom rade je dôležité sa pripraviť. Okrem trasy a cieľu venujte nejaký čas aj nachystaniu vybavenia. Vyžaduje si to totiž určitý kompromis, medzi tým, čo všetko si chcete zobrať a tým, čo unesiete. Musíte si totiž uvedomiť, že už samostatný výstup je náročný, a tak akákoľvek váha batohu, bude ešte väčšou príťažou.

Najprv si uvedomte, na akú trasu idete. Pôjde o jednodňovú turistiku alebo viacdňovú? Hrozí vám nezvládnutie terénu, nepredvídané predĺženie výšľapu či nečakaná zmena počasia? Pretože aj na tieto udalosti sa musíte pripraviť, nezáleží pritom, či pôjde o zdravotné problémy, úraz alebo búrku. V horách je to na vás.

Zdroj: shutterstoc.com/fotohunter

Základom je preto správne oblečenie a obuv. Tá by mala byť nad členky s vysokými ponožkami, turistickou podrážkou z vodeodpudivého materiálu. Oblečenie si zvoľte viacvrstvové, kedykoľvek niektorú z nich môžete zhodiť a naopak si obliecť. Spodná vrstva musí byť ľahká, rýchloschnúca, teda nejaké funkčné tričko, ktoré bude odvádzať pot. Následne ide stredná vrstva, ktorá je otepľovacia, niečo ako flyšová bundička a vrchná vrstva býva vodeodolná a vetruvzdorná.

Praktické veci

V horúcom počasí nezabudnite samozrejme na pitný režim, so sebou si zoberte aspoň jeden a pol litra vody. Ak sa vám nečakane predĺži túra, zíde sa aj čelovka na osvetlenie cesty alebo prípadnú svetelnú signalizáciu. Z praktických vecí nesmú chýbať slnečné okuliare, opaľovací gél a náhradné baterky do čelovky, telefón na privolanie pomoci a papierová mapa, pre prípadné zlyhanie techniky. V neposlednom rade nevynechajte lekárničku a jedlo.

Viac sa o príprave na turistiku dozviete z nasledujúceho rozhovoru.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti