Pendleri sa s ministrom Lengvarským nedohodli. Hrozia ďalšou blokádou hraníc

Pendleri rokovali s ministrom zdravotníctva.
Zdroj: TV Markíza

Ministerstvo hovorí, že pohyb cez hranice im už zjednodušili.

Ďalšou skupinou, ktorá je nespokojná, sú ľudia z prihraničných oblastí. Nepáči sa im, že ak nie sú zaočkovaní, cez hranice bez negatívneho PCR testu neprejdú. O podmienkach v stredu vyjednávali s ministrom.

Nový cestovateľský semafor postavil pendlerov pred voľbu. Buď sa zaočkujú a hranice prejdú bez problémov, alebo len s podmienkou negatívneho PCR testu, ktorý nie je starší ako 7 dní.

Tieto pravidlá sa im nepáčia, no a potom ako stihli viacerí vyjadriť svoju nespokojnosť aj na hraničných priechodoch, dnes dostali pozvánku od ministra Lengvarského, vyjednávať prišli o nových podmienkach.

„To je jediná požiadavka, aby sme neboli nijak znevýhodnení oproti občanom Slovenska vo vnútrozemí. Dneska prihraničné oblasti či už v Čechách, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku nie sú rizikovejšími oblasťami ako miesta na Slovensku," hovorí obyvateľ Rajky Juraj Martiny.

Argumentujú, že ak býva niekto v prihraničnej obci Rajka, no za prácou dochádza do Bratislavy, pre Bratislavčana nie je väčším rizikom ako nependler zo Stupavy. A tak žiadali výnimku. No ani po vyše hodine k žiadnemu konkrétnemu záveru neprišli. Ministerstvo hovorí, že pohyb cez hranice im už zjednodušili.

„Platí zároveň to, že ak sa zaočkujú, tak ihneď po prvej dávke, bez časového rozostupu sa považujú za zaočkovaných, a tým pádom sa na nich nevzťahuje žiadna povinnosť testovania," vysvetlila hovorkyňa ministerstva.

Prechodné obdobie platí od piatka až do 9. augusta a pre všetkých, ktorí bývajú do sto kilometrov od slovenskej hranice. Očkovaným s platnosťou od 9. júla zároveň postačuje zaregistrovať sa v e-hranici raz za pol roka. Nezaočkovaní by zas niektoré testy mohli mať aj bezplatne.

„Minister predloží na koaličnej rade návrh aby niekoľko PCR testov aj v prípade aktuálne neindikovaných prípadov bolo týmto ľuďom preplácaných," dodala hovorkyňa ministerstva.

Hovorí sa, že by to mohlo byť jeden až päť testov zadarmo.

„My nevidíme dôvod, prečo by sme mali byť testovaní. V prípade Maďarska kde žijem ja v Rajke je dnes zaočkovanosť vyššia ako na území Slovenskej republiky, čiže ja sa pohybujem čisto štatisticky na bezpečnejšom území ako keď som v Bratislave," myslí si Juraj Martiny, obyvateľ Rajky.

Zdá sa, že bojovať budú aj ďalej, už od nedeľného protestu avizovali, že ak sa nenaplnia ich požiadavky, tak spustia hromadnú blokádu na niektorých hraniciach aj tento piatok.

„Tie emócie sú vybičované a predpokladám, že zatiaľ keďže neprišlo k ústupku, tak k protestu príde," dodal Martiny.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rajka

Dôležité udalosti