Dnes bude extrémne teplo, v piatok sa ochladí aj o 10 stupňov

Na snímke ľudia sa kúpu vo vodnej nádrži v obci Kuchyňa.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Studený front prinesie búrky s krúpami.

V niektorých okresoch Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja môžu teploty vo štvrtok dosiahnuť až 38 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti výstrahy tretieho stupňa pred vysokými teplotami. Výstrahy tretieho stupňa platia v týchto lokalitách v čase od 15.00 do 18.00 h. Meteorológovia varujú, že vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.

Zdroj: shmu.sk

V okresoch na strednom, južnom a juhovýchodnom Slovensku platia výstrahy druhého stupňa pred vysokými teplotami. Očakáva sa tam miestami dosahovanie maximálnej teploty vzduchu do 36 stupňov Celzia.

Prvý stupeň výstrahy pred vysokými teplotami platí v okresoch najmä na severnom, časti stredného a východného Slovenska. Teploty tam môžu dosiahnuť do 34 stupňov Celzia. Výstraha platí v čase od 15.00 do 18.00 h.

V piatok už ochladenie a búrky

Studený front prinesie ochladenie v piatok (9. 7.), vyskytnú sa aj búrky. Meteorológovia ich očakávajú najmä na západe. Budú lokálne aj intenzívne a s krúpami. Na niektorých miestach sa ochladí aj o 10 stupňov. Najvyššia denná teplota 27 až 32, v Above, na Šariši a na Zemplíne do 34 stupňov.

Na sobotu predpovedajú dennú teplotu 27 až 32, v severnej polovici územia a na Horehroní
väčšinou okolo 25 stupňov, ojedinele búrky.

V nedeľu vystúpi teplota na 27 až 32, na Orave a pod Tatrami okolo 25 stupňov.

Ako predchádzať kolapsom z tepla?

Zdravotnícki záchranári pripomínajú, že počas vysokých teplôt netreba zabúdať na pitný režim. Pomáha predchádzať kolapsom z tepla, preto treba piť priebežne a nečakať na pocit smädu. Vysoké teploty podľa záchranárov predstavujú záťaž na organizmus, najohrozenejšie sú deti, seniori a chronickí pacienti.

Povinnosti zamestnávateľov cez horúčavy. Na toto máte nárok

Vhodné nápoje sú napríklad minerálne vody s obsahom sodíka do 100 miligramov na liter, bylinkové a ovocné čaje alebo šťavy. Obsahovať by mali čo najmenej cukru, do šiestich percent, ten totiž zvyšuje pocit smädu.

Nevhodný je tiež alkohol, ktorý zvyšuje produkciu tepla v organizme. Ideálne nie sú ani príliš studené nápoje. Pri pobyte na slnku treba myslieť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev.

Ak dôjde k zdravotným ťažkostiam v dôsledku prehriatia, treba pacienta preniesť do chladnejšieho prostredia a podávať mu tekutiny po malých dúškoch, ideálne čistú vodu. V prípade zhoršenia zdravotného stavu je potrebné kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výstrahy

Dôležité udalosti