Kajúcnik Makó svedčí proti Kováčikovi. Opísal, ako mu odovzdal 50-tisícový úplatok

Ľudovít Makó.
Zdroj: TASR

Proti exšéfovi prokuratúry vypovedá aj kajúcnik Ľudovít Makó.

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika dnes (8.7.) ráno eskorta priviezla na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Druhý deň pokračuje pojednávanie, na ktorom prvýkrát v histórii súdia exšéfa prokuratúry.

Proti Kováčikovi vypovedá aj kajúcnik a exriaditeľ daňových kriminalistov Ľudovít Makó, ktorý spolupracuje s políciou. Kováčika usvedčuje zo spolupráce s mafiánskou skupinou takáčovcou, ale aj z toho, že zobral úplatok.

Na súde vypovedal a popísal, ako Kováčikovi v kaviarni v obchodnom centre odovzdal cez bundu stočenú obálku s 50-tisícovou hotovosťou. Uviedol, že bývalý špeciálny prokurátor si ju vložil do svojej hnedej tašky.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Makó sa s Dušanom Kováčikom pozná podľa svojich slov od roku 2015, zoznámili sa na spoločenskej akcii a udržiavali priateľský vzťah.

„Mali sme vzájomnú dohodu, že keby sa u neho alebo u mňa na úrade vyskytli informácie o tom druhom, že si dáme navzájom vedieť," opísal Makó. Dodal, že poznal aj Františka Böhma, bývalého SIS-kára a podnikateľa. Böhm ho podľa jeho slov oslovil, aby mu pomohol vyriešiť problém s Kudličkovou väzbou, a to cez Dušana Kováčika.

„Požiadal som Dušana Kováčika, či je to možné, on povedal, že to bude veľmi ťažké, ale uvidí," opísal Makó. Odmenou podľa Makóa malo byť 100.000 eur.

Keď sa prepustenie Kudličku z väzby podarilo a prokurátorka ÚŠP nepodala voči tomu sťažnosť, stretol sa Makó s Böhmom a prerozdelili si peniaze. Po 25.000 eur išlo Makóovi a Böhmovi.

„Suma 50.000 išla Dušanovi Kováčikovi. Tie som mu odovzdal, boli pri tom aj viacerí svedkovia. Zdôraznil, že Kudličku nepoznal a nikdy nebol súčasťou zločineckej skupiny takáčovcov.

Ľudovít Makó pomáhal riešiť bývalému špeciálnemu prokurátorovi viaceré záležitosti. Jednou z nich boli aj previerky na Národnom bezpečnostnom úrade.

„Riešili sme situáciu previerok na Národnom bezpečnostnom úrade osoby obžalovaného. Zadovážil som mu cez Borisa Beňu a cez jeho kamaráta, myslím si, že sa volá Gaži, prípravu na previerku," priblížil Makó.

Makó tiež potvrdil, že Kováčik mu odovzdal úradné listiny súvisiace s trestným činom, v ktorom mal Makó figurovať ako podozrivý. Listiny sa našli v polovici septembra 2020 u Makóovej priateľky.

Obžaloba voči Dušanovi Kováčikovi hovorí aj o vynášaní častí vyšetrovacieho spisu pre Makóa.

„Bolo tam uznesenie o začatí trestného stíhania. Malo to asi šesť až osem strán, viac neviem. Ja som tie dokumenty videl až pri mojom výsluchu, po mojom zadržaní. Išlo o prípad vydierania. Až neskôr som sa dozvedel, že vec v tom čase nedozoroval žiadny konkrétny prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry,“ opísal Makó.

Opakovane počas výpovede zdôraznil, že listiny boli pri zaistení zabalené a pred svojim zadržaním ich ani nečítal. Podľa jeho slov listiny ležali voľne pohodené v dome. „Listiny som si ponechal, keď mi ich Dušan K. odovzdal, a nikto ich odo mňa nechcel späť,“ dodal Makó. 

Súd začal výpoveďou bývalej prokurátorky Blanky Godžovej. Potvrdila, že dostala pokyn od Dušana Kováčika týkajúci sa väzby šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku. Voči rozhodnutiu o prepustení preto nepodala sťažnosť. Hlavné pojednávanie v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. pokračuje na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku výpoveďami svedkov.

„Skutok sa stal v júli 2017, keď boli všetci na dovolenke. Doktor Novocký, ktorý zastupoval pána Dušana Kováčika, ma poprosil, že bude zasadnutie, bude sa rozhodovať o väzbe Kudličku. Vysvetlil mi to tak, že zastupujúci prokurátor sa nemôže zúčastniť," priblížila Godžová dôvod, prečo riešila prípad Kudličku práve ona. Zároveň podľa svojich slov dostala inštrukcie, že jej zavolá aj Dušan Kováčik.

„Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik mi volal, povedal, že tú vec dobre pozná, že hovoril o nej aj s dozorujúcim prokurátorom. A že nie je potrebné podávať sťažnosť, ak by bol Kudlička prepustený a súd prijme kauciu," doplnila.

Spresnila, že na druhý deň od rozhodnutia o prepustení Kudličku sa jej ozval dozorujúci prokurátor prípadu Michal Stanislav a pýtal sa jej, prečo nepodala sťažnosť. „Vraj sa o to zaujímal aj nejaký novinár. Tak som mu povedala, že sa musí spojiť s doktorom Dušanom Kováčikom. Ja som konala len na základe inštrukcie Dušana Kováčika a viac som o veci nevedela," vysvetlila Godžová. Pripustila, že ak by pokyn nedostala, sťažnosť by podala. „Považovala som to za potrebné. Ale takto som si myslela, že postupujem správne," dodala.


Kováčik trvá na tom, že je nevinný

„Som nevinný," vyhlásil Dušan Kováčik v stredu pred súdom.

Obžalobu označil za predčasne podanú, podľa neho je výsledkom neukončeného a riadne nevykonaného vyšetrovania. Spochybnil zákonnosť vyšetrovania, pričom sa odvolával aj na informácie SIS o možnej manipulácii výpovedií kajúcnikov.

Obžaloba je podľa neho výsledkom cielenej mediálnej diskreditácie, ktorá vyvrcholila po voľbách. Podľa Kováčika sa k tejto diskreditácii pridali aj politici Igor Matovič a Roman Mikulec. Kováčik preto podľa vlastných slov očakával kriminalizáciu svojej osoby.

Na záver bývalý špeciálny prokurátor vyhlásil, že sa skutku nedopustil, že je nevinný a že trestné činy, ktoré sú mu kladené za vinu, nespáchal.

Kováčik je za mrežami deväť mesiacov. Obžalovaný je zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších troch trestných činov. Hrozí mu dvanásť a viac rokov väzenia.


PEZINOK/tvnoviny.sk, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dušan kováčik

Dôležité udalosti