Máte vysoký krvný tlak? Pri horúčavách musíte byť obzvlášť opatrní, hrozí vám infarkt

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/fizkes

Opatrní musia byť aj šoféri.

Osoby s vysokým krvným tlakom, najmä vo veku nad 65 rokov, by mali byť počas letných horúčav obzvlášť opatrní. Ako na sociálnej sieti upozornil Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava, takíto ľudia sú počas úporných teplých dní najviac ohrození infarktom.

Rýchle zmeny teplôt, klimatizované miestnosti a nadmerne vyhriate autá im môžu spôsobiť kolaps. Počas horúcich dní by sa mali vyhýbať pobytu vo voľnej prírode, na kúpaliskách a v záhradách. RÚVZ tiež radí, že by ľudia so zvýšenými hodnotami krvného tlaku mali zmeniť stravovacie návyky.

„Strava má byť v letných dňoch ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, pretože organizmus v lete nepotrebuje vytvárať teplo v takej miere, ako v zimných mesiacoch, súčasne však musí poskytovať dostatok výživných látok," uviedol úrad.

Prečítajte si aj: Povinnosti zamestnávateľov cez horúčavy. Na toto máte nárok

Vyvážená a pestrá strava by mala obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín. Odborníci tiež odporúčajú vyhýbať sa jedlám a potravinám bohatým na tuky a jednoduché sacharidy.

Dôležité je tiež sledovať svoju hmotnosť, hladinu tukov a cholesterolu v krvi.

Opatrní musia byť aj šoféri

Vetranie pred jazdou, tienenie v aute, ochrana očí či vhodné oblečenie. Aj to v manuáli bezpečného šoférovania v horúčavách pripomína polícia v spolupráci s Ministerstvom vnútra (MV) SR. Vodičom i spolucestujúcim vo vozidle prinášajú viaceré praktické rady pred i počas cestovania. Pred cestou sa neodporúča jesť ťažké jedlá, dbať treba zároveň na pitný režim.

Pred jazdou autom by sa nemalo zabúdať na poriadne vyvetranie vozidla a otvorenie všetkých okien, ak je priestor, tak aj dverí. Vetranie sa odporúča aj vtedy, ak je auto klimatizované. „Pretože kým klíma v aute vytvorí požadovanú teplotu, spotrebuje množstvo paliva,“ konštatuje manuál.

Prečítajte si aj: Zvýšil sa vám náhle tlak? Takto ho upokojíte aj bez liekov a chémie

Dôraz kladie tiež na dostatočné tienenie v aute. Pripomína, že prudké slnko môže nechránenú pokožku spáliť už za 20 minút a platí to aj v aute. Sklá síce neprepúšťajú plnú dávku UV lúčov, odporúča sa však pred jazdou natrieť seba i deti. „Ak nemáte tónované sklá, prípadne fóliu, zabezpečte deťom vzadu tieň iným spôsobom,“ podotýka manuál.

Dávať pozor však zároveň treba na to, aby tienidlá nebránili pri šoférovaní vo výhľade. Zabúdať netreba ani na ochranu očí slnečnými okuliarmi s UV filtrom, najlepšie na šoférovanie sú s antireflexnou fóliou.

V prípade cesty s deťmi treba mať na pamäti aj fakt, že v detskej autosedačke sa spotia rýchlejšie. Je preto dobré mať po ruke pre ne náhradné oblečenie. „Ak je veľmi horúco a nemáte klímu, vyzujte im topánočky aj ponožky, lepšie si budú regulovať teplotu. Najmenším bábätkám podložte hlavičku bavlnenou plienkou a počas cesty ju vymeňte za suchú,“ uvádza sa v praktických radách. Zabúdať by sa nemalo ani na ochranu auta pri parkovaní. Ak bude zaparkované na priamom slnku, odporúča sa prekrytie minimálne čelného skla a vrchnej časti

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.