Chystáte sa kúpať v prírodných vodných plochách? Na toto si dávajte pozor

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Jacob Lund

Prezradíme vám, ktoré sú na Slovensku vyhovujúce na kúpanie.

Leto je v plnom prúde. Horúce dni lákajú ľudí k osviežujúcej vode. V prípade, že sa nechystáte k moru a neobľubujete ani preplnené umelé kúpaliská, určite pôjdete k prírodným vodným plochám. Na Slovensku ich je hneď niekoľko, je len na vás, či si vyberiete jazero, rybník alebo lom. Všetko však má svoje pre a proti, a tak vám hrozia nástrahy aj vo voľnej prírode.

Hneď niekoľko by ste ich určite vedeli vymenovať aj samy, ide o baktérie, riasy, sinice či plesne. Lepšie sú na tom rieky, keďže v nich nie je stojatá voda, sú o niečo čistejšie. Rizík je však o niečo viac, pozrime sa na ne.

Prečítajte si aj: Máte vysoký krvný tlak? Pri horúčavách musíte byť obzvlášť opatrní, hrozí vám infarkt

Alergické reakcie

V prírodných vodách sa s postupným otepľovaním vyskytuje väčšie množstvo siníc. Tie môžu spôsobiť najrôznejšie vyrážky a iné podráždenie kože. Práve preto by ste sa o ich prípadnom výskyte vo vode mali presvedčiť ešte pred vstúpením do nej. Dá sa to jednoduchým testom.

Priehľadnú fľašu naplňte vodou a nechajte niekoľko minút odstáť. Ak sa na hladine vytvorí zelený povlak, prípadne uvidíte pohybujúce sa čiastočky, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o sinice. Ak zostane voda kalná alebo zakalenie klesne ku dnu, jedná sa pravdepodobne o riasy.

Borelióza a encefalitída

Pri vodných tokoch je zvýšený výskyt komárov, ovadov a iného bodavého hmyzu, ktorý je častým prenášačom rôznych chorôb. Spomenúť musíme aj kliešte, ktoré si ľahko odnesiete na pokožke z trávy pri rybníku. Ako iste viete, pri kliešťoch je rizikové nakazenie sa boreliózou alebo kliešťovou encefalitídou. Používajte preto radšej repelenty a starostlivo sa po príchode z prírody prehliadajte.


Črevné problémy

Vaše stretnutie so sinicami nemusí skončiť len pri nepríjemnom ekzéme. V prípade, že sa omylom vody napijete, nasledujú komplikácie ako zvracanie a hnačky. Tieto problémy pritom nemusia vyvolávať len sinice. Vo vode je mnoho iných patogénnych mikroorganizmov, ktoré môžu byť, v prípade, že sa dostanú do vášho žalúdka, príčinou veľmi nepríjemných zápalov tráviaceho ústrojenstva.

Mykóza

Prírodné kúpalisko sú tiež domovom pre mnoho druhov mikroskopických húb, inak známych ako plesne. Nakazenie mykózou však nehrozí len na prírodných kúpaliskách, ale aj vo verejných bazénoch. Napriek tomu však mykózy každoročne viac získajú ženy v prírodných plochých, uvádza bety.cz.

Prečítajte si aj: Chystáte sa na hory? Tipy a rady na výbavu, ktorá by vám nemala chýbať

Aktuálny stav prírodných plôch na Slovensku

Na Slovensku kontroluje kvalitu a vyhovujúci stav vody Úrad verejného zdravotníctva, ktorý pravidelne zverejňuje zoznam vyhovujúcich a nevyhovujúcich plôch na kúpanie.

V súčasnosti odporúčajú deväť prírodných kúpalísk, a to Zlaté Piesky, Slnečné jazerá, Liptovská Mara - Liptovský Trnovec, Teplý vrch - Pláž Drieňok a ORMET, Zelená voda - Kurinec a Veľká Domaša - Tíšava. Uverejnili aj vyhovujúce prírodné vodné plochy, ich zoznam je pravidelne aktualizovaný a nájdete ho rozdelený podľa krajov tu.

Nevyhovujúce sú napríklad Šurany, Ružín, Vinianske jazero a Gazarka Šaštín Stráže.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.